Kasza kontra makaron – po który produkt sięgać częściej i dlaczego?
U większości z nas każdego dnia w głowie rodzi się pytanie, co tym razem ugotować na obiad. Możliwości jest mnóstwo, jednak bardzo często stawiamy na klasykę, czyli ziemniaki, ulubioną surówkę i smaczne mięso. Warto jednak pamiętać, że wspaniałym dodatkiem do wielu dań jest kasza – krakowska, jęczmienna czy kuskus – a także makaron włoski. Niestety wielokrotnie zapominamy, jak ważne jest ich regularne spożywanie. Produkty te nie tylko bowiem sycą nasz żołądek, ale także mają dobroczynny wpływ na cały organizm. Jak to możliwe? Po który z tych produktów sięgać częściej? Do jakich dań je wykorzystywać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Kasza – dobrodziejstwo natury, o którym zdarza się nam zapomnieć
Kasza gryczana niepalona czy kasza jęczmienna są znane już od dawien dawna. Wszelkie rodzaje zbóż wykorzystywane były i wciąż są do wielu smacznych dań oraz potraw. Niestety zdecydowana część z nas sięga po taki produkt wyjątkowo rzadko. Jest to jednak niezwykle duży błąd. Kasza dostarcza bowiem do organizmu wiele cennych substancji odżywczych oraz pomaga nam zadbać o siebie od środka. Na tę chwilę może poszczycić się jednak zdecydowanie mniejszą popularnością niż ziemniaki czy makarony. Sklep, w którym dostaniemy wysokiej jakości kaszę, znajdziemy niemalże na każdym rogu. Naprawdę warto zatem skorzystać z jej dobrodziejstw. Jakich i dlaczego?
Podstawowe rodzaje kasz
Rozmawiając na temat kaszy, warto najpierw skupić się na jej rodzajach. Każdy z nich posiada bowiem nieco inny smak oraz różną zawartość substancji odżywczych. Na pierwszy ogień idzie zatem kasza manna, czyli tzw. grysik. Ziarenka takiego produktu są niezwykle drobne i najczęściej stanowią wspaniałą bazę do dań w wersji na słodko. Co ciekawe, po takie potrawy powinny najczęściej sięgać osoby zmagające się z chorobami nerek czy dróg moczowych. Kasza manna wspaniale wspiera bowiem ich regenerację oraz niweluje stany zapalne. Kolejnym godnym polecenia produktem są palone ziarna jęczmienia. Znajdziemy w nich bowiem spore ilości witaminy PP, która obniża cholesterol, poprawia wygląd skóry oraz uszczelnia naczynka krwionośne. Kasza jęczmienna reguluje również procesy trawienne oraz zapobiega wzdęciom czy zaparciom. Posiada bowiem niezwykle dużą ilość błonnika.
Po jakie jeszcze rodzaje kasz warto sięgać? Przede wszystkim na naszą uwagę zasługują ziarna gryki, które uważane są za najzdrowsze i najcenniejsze dla organizmu. Kasza gryczana nie posiada glutenu, a także skutecznie obniża ciśnienie krwi. Kuskus, czyli produkty wytwarzany z pszenicy durum, polecany jest przede wszystkim dla osób, które żyją w ciągłym biegu. Jego przygotowanie zajmuje kilka chwil, a po spożyciu tego rodzaju kaszy możemy czuć się pełni energii do działania. Osoby, u których często ujawniają się liczne alergie pokarmowe, powinny natomiast zainteresować się kaszą kukurydzianą oraz jaglaną.
Witaminy i minerały, w które bogata jest kasza
W kaszach znajdziemy przede wszystkim duże ilości skrobi. Pod tym względem palone ziarna zdecydowanie przewyższają makaron czy ziemniaki. Po co nam jednak skrobia? Substancja ta rozkłada się w glukozę, która wspiera pracę tak naprawdę wszystkich komórek naszego ciała. Do tego we wszelkich rodzajach kasz znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę E oraz kwas foliowy. W produktach tych nie brak również minerałów, takich jak potas, żelazo, magnez, krzem oraz cynk.
Kasza jako sprzymierzeniec szczupłej sylwetki
Osoby, którym zależy na utrzymaniu pięknej sylwetki, często zastanawiają się, czy kasza może być sprzymierzeńcem naszego odchudzania. Okazuje się, że jak najbardziej! Posiada bowiem spore ilości błonnika oraz białka, czyli substancji, na których najbardziej powinno nam zależeć podczas diety redukcyjnej. Co ciekawe, palone ziarna są także uznawane za niskokaloryczne. W 100 g kaszy po ugotowaniu znajdziemy bowiem ok. 90 kcal.
Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Wejdź na bloga http://www.e-figura.pl/!
Kto powinien jeść kaszę?
Ze względu na obecność licznych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów, po kaszę w szczególności powinny sięgać osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, a także anemicy. Dodatkowo palonych ziaren nie powinno zabraknąć u diabetyków, kobiet w ciąży i karmiących oraz w jadłospisie osób starszych. Co ciekawe, spożywając kaszę, możemy pozbyć się stresu oraz stanów depresyjnych. Posiada bowiem witaminy z grupy B, dzięki którym łatwiej jest się nam wyciszyć oraz zrelaksować.
Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania kaszy?
Większość rodzajów kaszy bardzo mocno zakwasza organizm. Taki produkt powinien zatem zostać wykluczony z diety osób cierpiących na wrzody, nieżyt żołądka czy refluks. Kaszy nie powinno spożywać się także przed planowanymi operacjami. Zawarte w niej substancje mogą bowiem powodować trudności w regeneracji naszego organizmu.
Która z kasz jest najzdrowsza?
Pod względem zdrowia i odżywczości najlepiej wypada pęczak. To odmiana kaszy jęczmiennej o niskim stopniu przetworzenia. Doskonałe wrażenie robi także kasza gryczana. Zarówno jęczmienna jak i gryczana kasza cechuje wysoka zawartość błonnika, węglowodanów złożonych, witamin oraz minerałów. To one powinny dominować w zdrowej kuchni.
Z bardziej egzotycznych propozycji, spróbuj amarantusa i komosy ryżowej (quinoa). Swoimi walorami prozdrowotnymi nie ustępują pęczakowi i gryce, a będą świetną, zdrową odmianą na stole. Mają dużo białka, błonnika oraz moc witamin.
Te kasze wypadają najlepiej, ale tak naprawdę każda jest produktem wartościowym dla zdrowia. Sięgaj także po bulgur, owsianą, jaglaną i mannę – Twoja kondycja z pewnością zyska.
Jakie dania możemy przygotować na bazie kaszy?
Na bazie kaszy możemy przyrządzić wiele ciekawych i niezwykle smacznych posiłków. Przede wszystkim składnik ten wspaniale komponuje się z sosami oraz mięsem. Dodatkowo warto wykorzystać go do faszerowania papryki, cukinii czy bakłażanów. Kuskus stanowi natomiast wspaniałe uzupełnienie większości sałatek. Wystarczy dodać kilka ulubionych warzyw, a całość polać dipem przygotowanym na bazie oleju nierafinowanego. Dzięki zdrowym tłuszczom nasze danie stanie się pełnowartościowe, a my zadbamy o swój organizm kompleksowo. Kasza manna, jaglana oraz kukurydziana wspaniale smakują natomiast w wersji na słodko.
Kaszę możesz przygotowywać także na słodko – i tom nie tylko kaszę mannę! Pęczak, bulgur czy amarantus świetnie sprawdzają się w deserach, a nawet ciastach.
Porada: podczas gotowania kaszy, warto do wody dolać łyżkę oleju roślinnego. Wzmocnimy w ten sposób jej walory smakowe oraz zwiększymy jej wspaniałe właściwości zdrowotne.
Makaron – wspaniała alternatywa dla ziemniaków
Makaron cieszy się nieco większą popularnością niż kasza. Przede wszystkim lubimy go za ciekawy smak oraz idealne uzupełnienie dań wywodzących się z kuchni włoskiej. Warto jednak wiedzieć, że produkt ten posiada wiele cennych właściwości, a także niezliczoną ilość odmian. Dzięki temu każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie!
Podstawowe rodzaje makaronów
Klasyfikacja makaronów jest dość ciężka i dla wielu z nas niezwykle zawiła. W pierwszej kolejności należy bowiem zwrócić uwagę na mąkę, z jakiej został wytworzony produkt. Najczęściej jest to oczywiście mąka pszenna, jednak jesteśmy w stanie znaleźć również wyrób bazujący na zmielonej gryce, kukurydzy czy soi. W ostatnim czasie popularność zyskuje także makaron ryżowy oraz pełnoziarnisty. To jednak nie koniec jego rodzajów. Do niektórych wersji dodawane są również jajka lub produkty, dzięki którym makaron zyskuje odpowiedni odcień, np. szpinak czy buraki. Na koniec należy także podkreślić kształt produktu. W sklepach znajdziemy bowiem klasyczne nitki, finezyjne muszelki, świderki czy rurki, a także długie spaghetti. Lista jest jednak zdecydowanie dłuższa, niż sądzimy. Włosi twierdzą bowiem, że znają aż 300 różnych rodzajów tego produktu. Więcej na temat włoskich makaronów, w tym ich rodzajów oraz kształtów, znajdziecie w artykule https://oleje-zimnotloczone.pl/makarony-wloskie/!
Witaminy i minerały, w które bogaty jest makaron
W makaronie znajdziemy wiele cennych substancji odżywczych. Przede wszystkim jest to białko oraz witaminy z grupy B. Do tego nie brak w nim minerałów, takich jak miedź, cynk, żelazo czy magnez. Oczywiście najwięcej dobrodziejstw odnajdziemy w makaronach pełnoziarnistych. Zdecydowanie lepiej sięgać właśnie po takie odmiany, ponieważ znacznie przewyższają pod tym względem klasyczne “białe” wyroby.
Makaron tuczy – fakt czy mit?
Makaron sam w sobie należy do wyrobów o umiarkowanej ilości kalorii. W 100 g ugotowanego produktu znajdziemy bowiem najczęściej ok. 130 kcal. Można zatem śmiało powiedzieć, że wyrób ten nadaje się dla osób dbających o szczupłą sylwetkę. Należy jednak uważać, czym polewamy makaron. Większość sosów posiada bowiem ogromną ilość kalorii oraz węglowodanów. O wiele lepiej zatem łączyć ten produkt np. z dipami na bazie zdrowych zimnotłoczonych olejów. Takie tłuszcze wspierają bowiem niejednokrotnie naszą walkę ze zbędnymi kilogramami. Wspaniale oczyszczają organizm z zalegających toksyn oraz redukują liczne dolegliwości. Nie należy się zatem ich obawiać, tym bardziej że regularne spożywanie oleju sprawia, że większość witamin jest zdecydowanie lepiej przyswajana przez nasz organizm.
By makaron na pewno nie tuczył, należy jeść w ramach zbilansowanych posiłków, w towarzystwie białka, tłuszczu i błonnika. Sam w sobie jest źródłem przede wszystkim węglowodanów, toteż zjedzenie go samego w dużej ilości nie daje sytości na długo. Jednak już jako element dobrze skomponowanych dań, wręcz pomoże schudnąć.
Kto powinien sięgać po makaron?
Po makaron może sięgać tak naprawdę każdy z nas. Jest to bowiem wspaniała alternatywa dla innych popularnych obiadowych dodatków. W zależności od potrzeb możemy wybrać produkt bezglutenowy lub klasyczny. Wyrób ten polecany jest także dla dzieci. Maluchy z pewnością będą zadowolone z kolorowego makaronu, barwionego oczywiście naturalnymi składnikami oraz tego, który przyjmuje kształt literek czy innych ciekawych wzorów.
Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania makaronu?
W odróżnieniu od kaszy, do spożywania makaronu nie ma żadnych przeciwwskazań. Istnieje bowiem tak wiele jego rodzajów, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Możemy bowiem zdecydować się na produkt bez jajek, glutenu czy innych składników, na których np. mamy nietolerancje pokarmowe.
Jakie są najzdrowsze makarony?
Do najzdrowszych makaronów należą makarony z pełnych ziaren. Szczególnie warto spróbować makaronów żytnich, orkiszowych i gryczanych. Doskonały wybór to także makarony z roślin strączkowych – soczewicy, ciecierzycy, grochu i fasoli.
Właśnie te warianty mają najwięcej białka oraz błonnika, toteż trzeba je uznać za bardzo wartościowe odżywczo.
Jaki makaron nie tuczy?
Makaron konjac, zwany też makaronem shirataki można jeść bez obaw o sylwetkę. Dostarcza znikomą ilość energii – 3-5kcal/100 gramów – toteż nazywa się go często makaronem zero kalorii. Znacznie jednak różni się smakiem od zwykłego makaronu – tak naprawdę buduje go błonnik i woda, a tylko kształt przypomina makaron!
Na co dzień warto wybierać makarony pełnoziarniste i strączkowe. Dzięki wysokiej zawartości białka oraz błonnika pokarmowego sycą na długo. Ich kaloryczność jest bardzo zbliżona do zwykłego makaronu, ale są bardzo sycące, więc stawianie na nie, zamiast na makarony pszenne, pomoże schudnąć.
Najpopularniejsze dania na bazie makaronu
Co możemy przyrządzić na bazie makaronu? Tak naprawdę wszystko. Przede wszystkim jest to wspaniały dodatek do zup oraz sosów. Może okazać się również niezastąpiony w przypadku sycących sałatek czy smacznych zapiekanek. Nie da się także ukryć, że niezliczone inspiracje możemy czerpać z dań kuchni włoskiej. Pamiętajmy jednak wtedy, by pilnować kaloryczności dodatków, jeśli dbamy o swoją sylwetkę.
Co ma mniej kalorii – kasza czy makaron?
Kaloryczność makaronu i kaszy przed ugotowaniem jest bardzo podobna – w zależności od rodzaju, dostarczają 340-380 kcal na 100 gramów. Jeżeli zważymy oba produkty po ugotowaniu zwykle nieco korzystniej wypadają kasze, ale nie powinieneś sugerować się wartością po obróbce termicznej.
Trzeba pamiętać, że im dłużej będziesz gotował makaron czy kaszę, tym bardziej zmniejszy się ich kaloryczność na 100 gramów. Kaloryczność po ugotowaniu zależy bowiem od tego, ile wody wchłonął produkt. Długo gotowana kasza, mocno nasiąknięta wodą, będzie miała mniej kalorii w 100 gramach, niż makaron ugotowany al dente. I w drugą stronę, kasza ugotowana na sypko będzie miała w 100 gramach mniej, niż rozgotowany makaron.
Po drugie, na diecie znaczenie ma także objętość produktu – bo co z tego, że produkt będzie miał mniej kalorii, jeśli nie najesz się nim i za chwilę zaczniesz nadrabiać je przekąskami?
Rozwiązanie? Wybierając co jest lepsze – makaron czy kasza – kieruj się innymi cechami niż kaloryczność. Jest bardzo podobna przed ugotowaniem, a to jak będzie wyglądać po ugotowaniu zależy od przyrządzenia.
Po co sięgać częściej – kaszę czy makaron?
Co zatem jest lepsze – kasza czy makaron? Tego pojedynku nie da się rozstrzygnąć na korzyść wyłącznie jednej ze stron. Obydwa te produkty posiadają bowiem nieco inne właściwości oraz zastosowanie. Jeśli zatem nie mamy żadnych przeciwwskazań do ich spożywania, warto pamiętać o każdym w takim samym stopniu. Zdrowa i zbilansowana dieta jest bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Starajmy się zatem sięgać po makaron oraz kaszę z podobną częstotliwością.
Autor:
Amanda Krzywda
Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!
U większości z nas każdego dnia w głowie rodzi się pytanie, co tym razem ugotować na obiad. Możliwości jest mnóstwo, jednak bardzo często stawiamy na klasykę, czyli ziemniaki, ulubioną surówkę i smaczne mięso. Warto jednak pamiętać, że wspaniałym dodatkiem do wielu dań jest kasza – krakowska, jęczmienna czy kuskus – a także makaron włoski. Niestety wielokrotnie zapominamy, jak ważne jest ich regularne spożywanie. Produkty te nie tylko bowiem sycą nasz żołądek, ale także mają dobroczynny wpływ na cały organizm. Jak to możliwe? Po który z tych produktów sięgać częściej? Do jakich dań je wykorzystywać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Kasza – dobrodziejstwo natury, o którym zdarza się nam zapomnieć
Kasza gryczana niepalona czy kasza jęczmienna są znane już od dawien dawna. Wszelkie rodzaje zbóż wykorzystywane były i wciąż są do wielu smacznych dań oraz potraw. Niestety zdecydowana część z nas sięga po taki produkt wyjątkowo rzadko. Jest to jednak niezwykle duży błąd. Kasza dostarcza bowiem do organizmu wiele cennych substancji odżywczych oraz pomaga nam zadbać o siebie od środka. Na tę chwilę może poszczycić się jednak zdecydowanie mniejszą popularnością niż ziemniaki czy makarony. Sklep, w którym dostaniemy wysokiej jakości kaszę, znajdziemy niemalże na każdym rogu. Naprawdę warto zatem skorzystać z jej dobrodziejstw. Jakich i dlaczego?
Podstawowe rodzaje kasz
Rozmawiając na temat kaszy, warto najpierw skupić się na jej rodzajach. Każdy z nich posiada bowiem nieco inny smak oraz różną zawartość substancji odżywczych. Na pierwszy ogień idzie zatem kasza manna, czyli tzw. grysik. Ziarenka takiego produktu są niezwykle drobne i najczęściej stanowią wspaniałą bazę do dań w wersji na słodko. Co ciekawe, po takie potrawy powinny najczęściej sięgać osoby zmagające się z chorobami nerek czy dróg moczowych. Kasza manna wspaniale wspiera bowiem ich regenerację oraz niweluje stany zapalne. Kolejnym godnym polecenia produktem są palone ziarna jęczmienia. Znajdziemy w nich bowiem spore ilości witaminy PP, która obniża cholesterol, poprawia wygląd skóry oraz uszczelnia naczynka krwionośne. Kasza jęczmienna reguluje również procesy trawienne oraz zapobiega wzdęciom czy zaparciom. Posiada bowiem niezwykle dużą ilość błonnika.
Po jakie jeszcze rodzaje kasz warto sięgać? Przede wszystkim na naszą uwagę zasługują ziarna gryki, które uważane są za najzdrowsze i najcenniejsze dla organizmu. Kasza gryczana nie posiada glutenu, a także skutecznie obniża ciśnienie krwi. Kuskus, czyli produkty wytwarzany z pszenicy durum, polecany jest przede wszystkim dla osób, które żyją w ciągłym biegu. Jego przygotowanie zajmuje kilka chwil, a po spożyciu tego rodzaju kaszy możemy czuć się pełni energii do działania. Osoby, u których często ujawniają się liczne alergie pokarmowe, powinny natomiast zainteresować się kaszą kukurydzianą oraz jaglaną.
Witaminy i minerały, w które bogata jest kasza
W kaszach znajdziemy przede wszystkim duże ilości skrobi. Pod tym względem palone ziarna zdecydowanie przewyższają makaron czy ziemniaki. Po co nam jednak skrobia? Substancja ta rozkłada się w glukozę, która wspiera pracę tak naprawdę wszystkich komórek naszego ciała. Do tego we wszelkich rodzajach kasz znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę E oraz kwas foliowy. W produktach tych nie brak również minerałów, takich jak potas, żelazo, magnez, krzem oraz cynk.
Kasza jako sprzymierzeniec szczupłej sylwetki
Osoby, którym zależy na utrzymaniu pięknej sylwetki, często zastanawiają się, czy kasza może być sprzymierzeńcem naszego odchudzania. Okazuje się, że jak najbardziej! Posiada bowiem spore ilości błonnika oraz białka, czyli substancji, na których najbardziej powinno nam zależeć podczas diety redukcyjnej. Co ciekawe, palone ziarna są także uznawane za niskokaloryczne. W 100 g kaszy po ugotowaniu znajdziemy bowiem ok. 90 kcal.
Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Wejdź na bloga http://www.e-figura.pl/!
Kto powinien jeść kaszę?
Ze względu na obecność licznych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów, po kaszę w szczególności powinny sięgać osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, a także anemicy. Dodatkowo palonych ziaren nie powinno zabraknąć u diabetyków, kobiet w ciąży i karmiących oraz w jadłospisie osób starszych. Co ciekawe, spożywając kaszę, możemy pozbyć się stresu oraz stanów depresyjnych. Posiada bowiem witaminy z grupy B, dzięki którym łatwiej jest się nam wyciszyć oraz zrelaksować.
Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania kaszy?
Większość rodzajów kaszy bardzo mocno zakwasza organizm. Taki produkt powinien zatem zostać wykluczony z diety osób cierpiących na wrzody, nieżyt żołądka czy refluks. Kaszy nie powinno spożywać się także przed planowanymi operacjami. Zawarte w niej substancje mogą bowiem powodować trudności w regeneracji naszego organizmu.
Która z kasz jest najzdrowsza?
Pod względem zdrowia i odżywczości najlepiej wypada pęczak. To odmiana kaszy jęczmiennej o niskim stopniu przetworzenia. Doskonałe wrażenie robi także kasza gryczana. Zarówno jęczmienna jak i gryczana kasza cechuje wysoka zawartość błonnika, węglowodanów złożonych, witamin oraz minerałów. To one powinny dominować w zdrowej kuchni.
Z bardziej egzotycznych propozycji, spróbuj amarantusa i komosy ryżowej (quinoa). Swoimi walorami prozdrowotnymi nie ustępują pęczakowi i gryce, a będą świetną, zdrową odmianą na stole. Mają dużo białka, błonnika oraz moc witamin.
Te kasze wypadają najlepiej, ale tak naprawdę każda jest produktem wartościowym dla zdrowia. Sięgaj także po bulgur, owsianą, jaglaną i mannę – Twoja kondycja z pewnością zyska.
Jakie dania możemy przygotować na bazie kaszy?
Na bazie kaszy możemy przyrządzić wiele ciekawych i niezwykle smacznych posiłków. Przede wszystkim składnik ten wspaniale komponuje się z sosami oraz mięsem. Dodatkowo warto wykorzystać go do faszerowania papryki, cukinii czy bakłażanów. Kuskus stanowi natomiast wspaniałe uzupełnienie większości sałatek. Wystarczy dodać kilka ulubionych warzyw, a całość polać dipem przygotowanym na bazie oleju nierafinowanego. Dzięki zdrowym tłuszczom nasze danie stanie się pełnowartościowe, a my zadbamy o swój organizm kompleksowo. Kasza manna, jaglana oraz kukurydziana wspaniale smakują natomiast w wersji na słodko.
Kaszę możesz przygotowywać także na słodko – i tom nie tylko kaszę mannę! Pęczak, bulgur czy amarantus świetnie sprawdzają się w deserach, a nawet ciastach.
Porada: podczas gotowania kaszy, warto do wody dolać łyżkę oleju roślinnego. Wzmocnimy w ten sposób jej walory smakowe oraz zwiększymy jej wspaniałe właściwości zdrowotne.
Makaron – wspaniała alternatywa dla ziemniaków
Makaron cieszy się nieco większą popularnością niż kasza. Przede wszystkim lubimy go za ciekawy smak oraz idealne uzupełnienie dań wywodzących się z kuchni włoskiej. Warto jednak wiedzieć, że produkt ten posiada wiele cennych właściwości, a także niezliczoną ilość odmian. Dzięki temu każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie!
Podstawowe rodzaje makaronów
Klasyfikacja makaronów jest dość ciężka i dla wielu z nas niezwykle zawiła. W pierwszej kolejności należy bowiem zwrócić uwagę na mąkę, z jakiej został wytworzony produkt. Najczęściej jest to oczywiście mąka pszenna, jednak jesteśmy w stanie znaleźć również wyrób bazujący na zmielonej gryce, kukurydzy czy soi. W ostatnim czasie popularność zyskuje także makaron ryżowy oraz pełnoziarnisty. To jednak nie koniec jego rodzajów. Do niektórych wersji dodawane są również jajka lub produkty, dzięki którym makaron zyskuje odpowiedni odcień, np. szpinak czy buraki. Na koniec należy także podkreślić kształt produktu. W sklepach znajdziemy bowiem klasyczne nitki, finezyjne muszelki, świderki czy rurki, a także długie spaghetti. Lista jest jednak zdecydowanie dłuższa, niż sądzimy. Włosi twierdzą bowiem, że znają aż 300 różnych rodzajów tego produktu. Więcej na temat włoskich makaronów, w tym ich rodzajów oraz kształtów, znajdziecie w artykule https://oleje-zimnotloczone.pl/makarony-wloskie/!
Witaminy i minerały, w które bogaty jest makaron
W makaronie znajdziemy wiele cennych substancji odżywczych. Przede wszystkim jest to białko oraz witaminy z grupy B. Do tego nie brak w nim minerałów, takich jak miedź, cynk, żelazo czy magnez. Oczywiście najwięcej dobrodziejstw odnajdziemy w makaronach pełnoziarnistych. Zdecydowanie lepiej sięgać właśnie po takie odmiany, ponieważ znacznie przewyższają pod tym względem klasyczne “białe” wyroby.
Makaron tuczy – fakt czy mit?
Makaron sam w sobie należy do wyrobów o umiarkowanej ilości kalorii. W 100 g ugotowanego produktu znajdziemy bowiem najczęściej ok. 130 kcal. Można zatem śmiało powiedzieć, że wyrób ten nadaje się dla osób dbających o szczupłą sylwetkę. Należy jednak uważać, czym polewamy makaron. Większość sosów posiada bowiem ogromną ilość kalorii oraz węglowodanów. O wiele lepiej zatem łączyć ten produkt np. z dipami na bazie zdrowych zimnotłoczonych olejów. Takie tłuszcze wspierają bowiem niejednokrotnie naszą walkę ze zbędnymi kilogramami. Wspaniale oczyszczają organizm z zalegających toksyn oraz redukują liczne dolegliwości. Nie należy się zatem ich obawiać, tym bardziej że regularne spożywanie oleju sprawia, że większość witamin jest zdecydowanie lepiej przyswajana przez nasz organizm.
By makaron na pewno nie tuczył, należy jeść w ramach zbilansowanych posiłków, w towarzystwie białka, tłuszczu i błonnika. Sam w sobie jest źródłem przede wszystkim węglowodanów, toteż zjedzenie go samego w dużej ilości nie daje sytości na długo. Jednak już jako element dobrze skomponowanych dań, wręcz pomoże schudnąć.
Kto powinien sięgać po makaron?
Po makaron może sięgać tak naprawdę każdy z nas. Jest to bowiem wspaniała alternatywa dla innych popularnych obiadowych dodatków. W zależności od potrzeb możemy wybrać produkt bezglutenowy lub klasyczny. Wyrób ten polecany jest także dla dzieci. Maluchy z pewnością będą zadowolone z kolorowego makaronu, barwionego oczywiście naturalnymi składnikami oraz tego, który przyjmuje kształt literek czy innych ciekawych wzorów.
Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania makaronu?
W odróżnieniu od kaszy, do spożywania makaronu nie ma żadnych przeciwwskazań. Istnieje bowiem tak wiele jego rodzajów, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Możemy bowiem zdecydować się na produkt bez jajek, glutenu czy innych składników, na których np. mamy nietolerancje pokarmowe.
Jakie są najzdrowsze makarony?
Do najzdrowszych makaronów należą makarony z pełnych ziaren. Szczególnie warto spróbować makaronów żytnich, orkiszowych i gryczanych. Doskonały wybór to także makarony z roślin strączkowych – soczewicy, ciecierzycy, grochu i fasoli.
Właśnie te warianty mają najwięcej białka oraz błonnika, toteż trzeba je uznać za bardzo wartościowe odżywczo.
Jaki makaron nie tuczy?
Makaron konjac, zwany też makaronem shirataki można jeść bez obaw o sylwetkę. Dostarcza znikomą ilość energii – 3-5kcal/100 gramów – toteż nazywa się go często makaronem zero kalorii. Znacznie jednak różni się smakiem od zwykłego makaronu – tak naprawdę buduje go błonnik i woda, a tylko kształt przypomina makaron!
Na co dzień warto wybierać makarony pełnoziarniste i strączkowe. Dzięki wysokiej zawartości białka oraz błonnika pokarmowego sycą na długo. Ich kaloryczność jest bardzo zbliżona do zwykłego makaronu, ale są bardzo sycące, więc stawianie na nie, zamiast na makarony pszenne, pomoże schudnąć.
Najpopularniejsze dania na bazie makaronu
Co możemy przyrządzić na bazie makaronu? Tak naprawdę wszystko. Przede wszystkim jest to wspaniały dodatek do zup oraz sosów. Może okazać się również niezastąpiony w przypadku sycących sałatek czy smacznych zapiekanek. Nie da się także ukryć, że niezliczone inspiracje możemy czerpać z dań kuchni włoskiej. Pamiętajmy jednak wtedy, by pilnować kaloryczności dodatków, jeśli dbamy o swoją sylwetkę.
Co ma mniej kalorii – kasza czy makaron?
Kaloryczność makaronu i kaszy przed ugotowaniem jest bardzo podobna – w zależności od rodzaju, dostarczają 340-380 kcal na 100 gramów. Jeżeli zważymy oba produkty po ugotowaniu zwykle nieco korzystniej wypadają kasze, ale nie powinieneś sugerować się wartością po obróbce termicznej.
Trzeba pamiętać, że im dłużej będziesz gotował makaron czy kaszę, tym bardziej zmniejszy się ich kaloryczność na 100 gramów. Kaloryczność po ugotowaniu zależy bowiem od tego, ile wody wchłonął produkt. Długo gotowana kasza, mocno nasiąknięta wodą, będzie miała mniej kalorii w 100 gramach, niż makaron ugotowany al dente. I w drugą stronę, kasza ugotowana na sypko będzie miała w 100 gramach mniej, niż rozgotowany makaron.
Po drugie, na diecie znaczenie ma także objętość produktu – bo co z tego, że produkt będzie miał mniej kalorii, jeśli nie najesz się nim i za chwilę zaczniesz nadrabiać je przekąskami?
Rozwiązanie? Wybierając co jest lepsze – makaron czy kasza – kieruj się innymi cechami niż kaloryczność. Jest bardzo podobna przed ugotowaniem, a to jak będzie wyglądać po ugotowaniu zależy od przyrządzenia.
Po co sięgać częściej – kaszę czy makaron?
Co zatem jest lepsze – kasza czy makaron? Tego pojedynku nie da się rozstrzygnąć na korzyść wyłącznie jednej ze stron. Obydwa te produkty posiadają bowiem nieco inne właściwości oraz zastosowanie. Jeśli zatem nie mamy żadnych przeciwwskazań do ich spożywania, warto pamiętać o każdym w takim samym stopniu. Zdrowa i zbilansowana dieta jest bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Starajmy się zatem sięgać po makaron oraz kaszę z podobną częstotliwością.
Autor:
Amanda Krzywda
Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!