Olejek konopny – jaki ma wpływ na nasz organizm?
Wokół konopi indyjskich zrobiło się ostatnio naprawdę głośno. Wszystko za sprawą leków na bazie medycznej marihuany, które mogą poprawić komfort życia wielu chorych. Mimo wszystko cieszą się one niezbyt dobrą reputacją. Kojarzone są bowiem głównie z substancją odurzającą. Warto jednak wiedzieć, że z nasion konopi siewnej produkuje się liczne preparaty zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne. Taka odmiana rośliny posiada w składzie jedynie śladowe ilości THC, dlatego jest całkowicie pozbawiona właściwości narkotycznych. Olej konopny można więc bez obaw spożywać, a także aplikować na skórę. Jednak jak tak naprawdę wpływa on na nasz organizm? Sprawdź!
Olej konopny – co to za tłuszcz?
Olej konopny to tłuszcz pozyskiwany z konopi siewnej. Taka odmiana rośliny nie musi być hodowana w specjalnych warunkach. Właśnie z tego powodu w naszym kraju znajdziemy jej liczne plantacje. Jedna z nich znajduje się m.in. w podkrakowskim Tyńcu. Najwięcej cennych dla zdrowia oraz urody właściwości posiada oczywiście olej konopny nierafinowany, czyli tłoczony na zimno. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwie odmiany takiego tłuszczu. Jedną z nich produkuje się z nasion konopi siewnej, drugą natomiast z kwiatostanu tejże rośliny. Świeżo wytłoczony olej najczęściej przybiera intensywny zielony odcień, który następnie nieco blednie. Jak każdy naturalny oleisty produkt, powinien być przechowywany w ciemnej szklanej butelce oraz osłaniany przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Najlepiej także zużyć go do 6 miesięcy od daty wytłoczenia.
Nie wiesz czy twój olej jest jest jeszcze ważny? Zobacz po czym możemy poznać zepsuty olej.
Właściwości oleju konopnego
Olej konopny z kwiatów powszechnie znany jest jako kannabidiol. Jest to tłuszcz, który posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości. Przede wszystkim znajdziemy w nim witaminy z grupy B, K, E oraz A. Nie brak w nim także licznych minerałów. Jest bogatym źródłem magnezu, cynku oraz wapnia. Jak większość zdrowych naturalnych olejów składa się w dużej mierze z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W tłuszczu konopnym znajdziemy niemalże 80% kwasów omega 3 oraz 6.
Dzięki wyżej wymienionym składnikom odżywczym, olej z kwiatów konopi siewnej wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dodatkowo z jego pomocą możemy ochronić swój organizm przed licznymi chorobami, takimi jak nowotwory, miażdżyca czy Alzheimer. Zawarte w nim kwasy obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Tłuszcz ten sprawdzi się również w niwelowaniu dolegliwości żołądkowych oraz wymiotów. Kobiety przyjmują go również po to, by zapobiec bólom pojawiającym się podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W trakcie menstruacji pomoże natomiast uporać się z uporczywymi skurczami.
Osoby, u których zdiagnozowano depresję mogą stosować olej konopny pozyskiwany z kwiatów jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej. Łagodzi bowiem stany lękowe, stres oraz pozwala się odprężyć i rozluźnić. Jest więc uważany za jeden z najlepszych naturalnych antydepresantów.
Olej konopny w kosmetyce
Jak większość olejów naturalnych, tłuszcz produkowany z kwiatów konopi siewnej znajdzie swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Kobiety z pewnością przynajmniej raz usłyszały o jego właściwościach pielęgnacyjnych. Dlaczego jednak warto mieć go zawsze pod ręką? Co jesteśmy w stanie zdziałać z jego pomocą?
Jak olej konopny wpływa na naszą urodę?
Olej konopny CBD, przede wszystkim ze względu na obecność dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga zadbać nam o zdrową i promienną skórę. Wykazuje on właściwości przeciwstarzeniowe oraz niweluje drobne zmarszczki. Sprawdzi się więc jako zamiennik kremu dedykowanego cerze dojrzałej. Warto jednak pamiętać, że mogą stosować go także osoby w młodszym wieku, a w szczególności te, które zmagają się z bardzo tłustą skórą. Olejek konopny reguluje wytwarzanie sebum, a przy okazji ma stosunkowo lekką konsystencje. Wspaniale się wchłania i nie pozostawia na ciele tłustej powłoczki.
Nakładając olej konopny na skórę, zapobiegniemy szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych oraz ochronimy ją przed wiatrem i mrozem. Dodatkowo zredukujemy wszelkie stany zapalne, podrażnienia i zaczerwienienia. Warto także pamiętać o właściwościach silnie nawilżających, odżywczych oraz rozświetlających. Nie bez przyczyny olejek ten stosowany jest także przez osoby zmagające się z chorobami skóry. Z jego pomocą jesteśmy w stanie uzupełnić działanie leków oraz maści.
Olej konopny CBD można aplikować także na włosy. Dzięki temu staną się błyszczące i dogłębnie odżywione. Przy okazji będą się lepiej rozczesywały, a ich stylizacja stanie się o wiele przyjemniejsza. Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat stosowania oleju konopnego w kosmetyce? Sprawdź nasz artykuł https://oleje-zimnotloczone.pl/olej-konopny-cbd-wlasciwosci-i-zastosowanie-kompendium-wiedzy/!
Gdzie spotkamy olej konopny?
Czysty olejek konopny z kwiatostanów można stosować bezpośrednio na skórę oraz włosy. Znajdziemy go jednak także w licznych drogeryjnych kosmetykach pielęgnacyjnych. W ciągu kilku ostatnich miesięcy do sprzedaży weszły specjalne serie kosmetyków, które bazują głównie na tym składniku. Przed ich zakupem warto jednak dokładnie prześledzić skład. Nieraz okazuje się bowiem, że olejek konopny występuje na samym końcu listy zwanej INCI. Oznacza to, że jego stężenie wynosi jedynie kilka procent. O wiele lepiej jest więc wybierać kosmetyki, w których znajduje się on w większych ilościach bądź produkować preparaty samodzielnie w domowym zaciszu.
Olej konopny w kuchni
Zastosowanie oleju konopnego w kuchni
Kwiatowy olej konopny z powodzeniem można wykorzystywać także w swojej kuchni. Oryginalny kolor oraz lekko orzechowy smak sprawiają, że dania zyskują wiele walorów. Jest więc wspaniałym uzupełnieniem zimnych potraw, sałatek, sosów czy deserów. Warto jednak pamiętać, że oleju nierafinowanego nie można podgrzewać do wysokich temperatur. Ze względu na niski punkt dymienia nie jest on odpowiedni do smażenia czy też pieczenia. Co ciekawe, olej konopny posiada spore ilości białka. Jest więc cennym składnikiem diety wegańskiej oraz wegetariańskiej. Wspaniale uzupełnia bowiem braki, na jakie narażamy swój organizm, nie spożywając mięsa czy nabiału.
Co nam daje olej konopny?
Spożywając olej konopny, jesteśmy w stanie dostarczyć do swojego organizmu spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Tłuszcz odpowiada także za lepsze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Wystarczy jeść ok. 2-3 łyżki każdego dnia, by dostrzec jego niesamowite działanie. Pod żadnym pozorem nie można jednak spożywać podgrzanego oleju konopnego. Może bowiem spowodować to liczne konsekwencje zdrowotne. Do naszego organizmu przedostaną się w ten sposób toksyny oraz inne trujące związki.
Do czego go dodawać?
Olej konopny ma w kuchni wiele zastosowań. Przede wszystkim sprawdzi się jako:
- zamiennik masła, którym możemy smarować pieczywo,
- baza do sosów sałatkowych,
- główny składnik dipów,
- uzupełnienie dań przyrządzanych na gorąco (należy jednak pamiętać, że możemy nim polać jedynie przyrządzoną już potrawę).
Warto także eksperymentować i dodawać go do zimnych deserów czy innych autorskich przepisów.
Gdzie kupić olej konopny?
Olej konopny najlepiej kupić w ekologicznym sklepie oferującym jedynie naturalne produkty spożywcze bądź aptece. Warto także szukać lokalnych tłoczni czy producentów tłuszczów roślinnych. Lepiej jednak zrezygnować z zakupu produktu niewiadomego pochodzenia. Nigdy bowiem nie mamy pewności, co tak naprawdę w nim znajdziemy.
Wysokiej jakości wyrób jesteśmy w stanie kupić za około 20-30 złotych za 250 ml. Większe opakowania kosztują natomiast około 40 złotych za 500 ml, dlatego ich nabycie jest bardziej opłacalne.
Środki ostrożności
Spożywając olej konopny, należy pamiętać o środkach ostrożności. Przede wszystkim nadmierna ilość tego tłuszczu w diecie może spowodować biegunkę oraz problemy żołądkowe. Warto także pamiętać, że nie jest on wskazany dla osób cierpiących na chorobę wieńcową oraz zbyt małą krzepliwość krwi. Do tej pory nie przeprowadzono badań, które wskazałyby, czy mogą spożywać go kobiety w ciąży oraz karmiące.
Stosując olejek na twarz, warto natomiast dokładnie obserwować, czy nasza cera „lubi się” z takim produktem. Wszelkie niedoskonałości czy krostki mogą świadczyć o uczuleniu na ten rodzaj tłuszczu.
Wokół konopi indyjskich zrobiło się ostatnio naprawdę głośno. Wszystko za sprawą leków na bazie medycznej marihuany, które mogą poprawić komfort życia wielu chorych. Mimo wszystko cieszą się one niezbyt dobrą reputacją. Kojarzone są bowiem głównie z substancją odurzającą. Warto jednak wiedzieć, że z nasion konopi siewnej produkuje się liczne preparaty zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne. Taka odmiana rośliny posiada w składzie jedynie śladowe ilości THC, dlatego jest całkowicie pozbawiona właściwości narkotycznych. Olej konopny można więc bez obaw spożywać, a także aplikować na skórę. Jednak jak tak naprawdę wpływa on na nasz organizm? Sprawdź!
Olej konopny – co to za tłuszcz?
Olej konopny to tłuszcz pozyskiwany z konopi siewnej. Taka odmiana rośliny nie musi być hodowana w specjalnych warunkach. Właśnie z tego powodu w naszym kraju znajdziemy jej liczne plantacje. Jedna z nich znajduje się m.in. w podkrakowskim Tyńcu. Najwięcej cennych dla zdrowia oraz urody właściwości posiada oczywiście olej konopny nierafinowany, czyli tłoczony na zimno. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwie odmiany takiego tłuszczu. Jedną z nich produkuje się z nasion konopi siewnej, drugą natomiast z kwiatostanu tejże rośliny. Świeżo wytłoczony olej najczęściej przybiera intensywny zielony odcień, który następnie nieco blednie. Jak każdy naturalny oleisty produkt, powinien być przechowywany w ciemnej szklanej butelce oraz osłaniany przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Najlepiej także zużyć go do 6 miesięcy od daty wytłoczenia.
Nie wiesz czy twój olej jest jest jeszcze ważny? Zobacz po czym możemy poznać zepsuty olej.
Właściwości oleju konopnego
Olej konopny z kwiatów powszechnie znany jest jako kannabidiol. Jest to tłuszcz, który posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości. Przede wszystkim znajdziemy w nim witaminy z grupy B, K, E oraz A. Nie brak w nim także licznych minerałów. Jest bogatym źródłem magnezu, cynku oraz wapnia. Jak większość zdrowych naturalnych olejów składa się w dużej mierze z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W tłuszczu konopnym znajdziemy niemalże 80% kwasów omega 3 oraz 6.
Dzięki wyżej wymienionym składnikom odżywczym, olej z kwiatów konopi siewnej wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dodatkowo z jego pomocą możemy ochronić swój organizm przed licznymi chorobami, takimi jak nowotwory, miażdżyca czy Alzheimer. Zawarte w nim kwasy obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Tłuszcz ten sprawdzi się również w niwelowaniu dolegliwości żołądkowych oraz wymiotów. Kobiety przyjmują go również po to, by zapobiec bólom pojawiającym się podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W trakcie menstruacji pomoże natomiast uporać się z uporczywymi skurczami.
Osoby, u których zdiagnozowano depresję mogą stosować olej konopny pozyskiwany z kwiatów jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej. Łagodzi bowiem stany lękowe, stres oraz pozwala się odprężyć i rozluźnić. Jest więc uważany za jeden z najlepszych naturalnych antydepresantów.
Olej konopny w kosmetyce
Jak większość olejów naturalnych, tłuszcz produkowany z kwiatów konopi siewnej znajdzie swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Kobiety z pewnością przynajmniej raz usłyszały o jego właściwościach pielęgnacyjnych. Dlaczego jednak warto mieć go zawsze pod ręką? Co jesteśmy w stanie zdziałać z jego pomocą?
Jak olej konopny wpływa na naszą urodę?
Olej konopny CBD, przede wszystkim ze względu na obecność dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga zadbać nam o zdrową i promienną skórę. Wykazuje on właściwości przeciwstarzeniowe oraz niweluje drobne zmarszczki. Sprawdzi się więc jako zamiennik kremu dedykowanego cerze dojrzałej. Warto jednak pamiętać, że mogą stosować go także osoby w młodszym wieku, a w szczególności te, które zmagają się z bardzo tłustą skórą. Olejek konopny reguluje wytwarzanie sebum, a przy okazji ma stosunkowo lekką konsystencje. Wspaniale się wchłania i nie pozostawia na ciele tłustej powłoczki.
Nakładając olej konopny na skórę, zapobiegniemy szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych oraz ochronimy ją przed wiatrem i mrozem. Dodatkowo zredukujemy wszelkie stany zapalne, podrażnienia i zaczerwienienia. Warto także pamiętać o właściwościach silnie nawilżających, odżywczych oraz rozświetlających. Nie bez przyczyny olejek ten stosowany jest także przez osoby zmagające się z chorobami skóry. Z jego pomocą jesteśmy w stanie uzupełnić działanie leków oraz maści.
Olej konopny CBD można aplikować także na włosy. Dzięki temu staną się błyszczące i dogłębnie odżywione. Przy okazji będą się lepiej rozczesywały, a ich stylizacja stanie się o wiele przyjemniejsza. Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat stosowania oleju konopnego w kosmetyce? Sprawdź nasz artykuł https://oleje-zimnotloczone.pl/olej-konopny-cbd-wlasciwosci-i-zastosowanie-kompendium-wiedzy/!
Gdzie spotkamy olej konopny?
Czysty olejek konopny z kwiatostanów można stosować bezpośrednio na skórę oraz włosy. Znajdziemy go jednak także w licznych drogeryjnych kosmetykach pielęgnacyjnych. W ciągu kilku ostatnich miesięcy do sprzedaży weszły specjalne serie kosmetyków, które bazują głównie na tym składniku. Przed ich zakupem warto jednak dokładnie prześledzić skład. Nieraz okazuje się bowiem, że olejek konopny występuje na samym końcu listy zwanej INCI. Oznacza to, że jego stężenie wynosi jedynie kilka procent. O wiele lepiej jest więc wybierać kosmetyki, w których znajduje się on w większych ilościach bądź produkować preparaty samodzielnie w domowym zaciszu.
Olej konopny w kuchni
Zastosowanie oleju konopnego w kuchni
Kwiatowy olej konopny z powodzeniem można wykorzystywać także w swojej kuchni. Oryginalny kolor oraz lekko orzechowy smak sprawiają, że dania zyskują wiele walorów. Jest więc wspaniałym uzupełnieniem zimnych potraw, sałatek, sosów czy deserów. Warto jednak pamiętać, że oleju nierafinowanego nie można podgrzewać do wysokich temperatur. Ze względu na niski punkt dymienia nie jest on odpowiedni do smażenia czy też pieczenia. Co ciekawe, olej konopny posiada spore ilości białka. Jest więc cennym składnikiem diety wegańskiej oraz wegetariańskiej. Wspaniale uzupełnia bowiem braki, na jakie narażamy swój organizm, nie spożywając mięsa czy nabiału.
Co nam daje olej konopny?
Spożywając olej konopny, jesteśmy w stanie dostarczyć do swojego organizmu spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Tłuszcz odpowiada także za lepsze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Wystarczy jeść ok. 2-3 łyżki każdego dnia, by dostrzec jego niesamowite działanie. Pod żadnym pozorem nie można jednak spożywać podgrzanego oleju konopnego. Może bowiem spowodować to liczne konsekwencje zdrowotne. Do naszego organizmu przedostaną się w ten sposób toksyny oraz inne trujące związki.
Do czego go dodawać?
Olej konopny ma w kuchni wiele zastosowań. Przede wszystkim sprawdzi się jako:
- zamiennik masła, którym możemy smarować pieczywo,
- baza do sosów sałatkowych,
- główny składnik dipów,
- uzupełnienie dań przyrządzanych na gorąco (należy jednak pamiętać, że możemy nim polać jedynie przyrządzoną już potrawę).
Warto także eksperymentować i dodawać go do zimnych deserów czy innych autorskich przepisów.
Gdzie kupić olej konopny?
Olej konopny najlepiej kupić w ekologicznym sklepie oferującym jedynie naturalne produkty spożywcze bądź aptece. Warto także szukać lokalnych tłoczni czy producentów tłuszczów roślinnych. Lepiej jednak zrezygnować z zakupu produktu niewiadomego pochodzenia. Nigdy bowiem nie mamy pewności, co tak naprawdę w nim znajdziemy.
Wysokiej jakości wyrób jesteśmy w stanie kupić za około 20-30 złotych za 250 ml. Większe opakowania kosztują natomiast około 40 złotych za 500 ml, dlatego ich nabycie jest bardziej opłacalne.
Środki ostrożności
Spożywając olej konopny, należy pamiętać o środkach ostrożności. Przede wszystkim nadmierna ilość tego tłuszczu w diecie może spowodować biegunkę oraz problemy żołądkowe. Warto także pamiętać, że nie jest on wskazany dla osób cierpiących na chorobę wieńcową oraz zbyt małą krzepliwość krwi. Do tej pory nie przeprowadzono badań, które wskazałyby, czy mogą spożywać go kobiety w ciąży oraz karmiące.
Stosując olejek na twarz, warto natomiast dokładnie obserwować, czy nasza cera „lubi się” z takim produktem. Wszelkie niedoskonałości czy krostki mogą świadczyć o uczuleniu na ten rodzaj tłuszczu.