Z czym jeść hummus, dlaczego warto po niego sięgać i jak zrobić go w domu?
Zbilansowana i różnorodna dieta jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. To właśnie dzięki niej możemy zachować zdrowie oraz sprawność. Produkty spożywcze dostarczają nam bowiem niezbędnych witamin, minerałów oraz substancji odżywczych. Warto zatem zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie uwzględnić różne artykuły spożywcze. Czy jednak w naszym menu powinien znaleźć się hummus? Czym właściwie jest ten produkt? Skąd pochodzi? Jak wykorzystać hummus? Czy kasza krakowska, ryby lub kotleciki wegetariańskie w połączeniu z hummusem to dobre rozwiązanie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule! Sprawdź!
Co to jest hummus? W kuchni jakiego regionu najczęściej go znajdziemy?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest hummus. Jedzenie to zalicza się przeważnie do kategorii gęstych past. Produkuje się go najczęściej z ciecierzycy, oliwy z oliwek oraz pasty sezamowej. W zależności od rodzaju możemy znaleźć w nim również czosnek, ostre przyprawy czy paprykę. Hummus w daniach często łączony jest ze zdrowymi dodatkami takimi jak: kasza gryczana prażona, pełnoziarnisty makaron penne lub spaghetti czy też kasza jaglana ekspandowana. W sklepach dostępny jest on bowiem w wersji klasycznej oraz wzbogaconej o dodatkowe smaki. A skąd wywodzi się hummus? Oczywiście już sama nazwa może sugerować, że pasta ta pochodzi z kuchni orientalnej i dokładnie tak jest. Jego historia rozpoczęła się bowiem na Bliskim Wschodzie. Jak się można domyśleć, do dziś niezwykle chętnie wykorzystuje się go do dań orientalnych na całym świecie.
Jak smakuje hummus? Oto jest pytanie!
Wszyscy, którzy do tej pory nie mieli okazji zjeść tej pasty, z pewnością zastanawiają się, do czego można porównać hummus. Smak tego produktu jest jednak dość nieoczywisty i bardzo ciężko opisać go słowami. Jedni wyczuwają w nim bowiem posmak fasolowy, inni sezamowy. Część smakoszy uważa również, że pastę można porównać do delikatnego, słabo doprawionego i dokładnie przetartego pasztetu. Aby poznać jej smak, trzeba po prostu skosztować hummusu. Większość zapewne pokocha go od pierwszej łyżeczki, jednak znajdą się również tacy, którym nie za bardzo przypadnie do gustu. Dlatego na początek warto połączyć go z naszymi ulubionymi dodatkami takimi jak: suszona żurawina, marchew, ogórek, pieczywo pumpernikiel czy nawet kasza gryczana niepalona. Tak jak mówiliśmy, hummus jest on dość nieoczywisty w smaku, dlatego też po prostu trzeba przekonać się na własnej skórze, czy taka przekąska jest dla nas.
Hummus – właściwości, które mogą zaskoczyć
Dlaczego warto jeść hummus? Właściwości zdrowotne tego produktu z pewnością powinny odpowiedzieć nam na to pytanie. W paście z ciecierzycy znajdziemy bowiem wiele dobra i zdrowia. Zacznijmy od tego, że w produkcie kuchni bliskowschodniej nie brakuje sporych pokładów witaminy C oraz K. Pierwsza z nich odpowiada za odporność oraz wchłanianie odpowiedniej ilości żelaza z pożywienia. Po hummus powinny zatem sięgać osoby narażone na anemię lub zmagające się z nią. Witamina K wspiera natomiast układ krwionośny i poprawia krzepliwość krwi. Pasta z ciecierzycy może również pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za lepsze przyswajanie wszelkich witamin.
Hummus na diecie odchudzającej – czy to dobry pomysł?
Hummus, dieta, odchudzanie – czy te słowa mają coś ze sobą wspólnego? Ależ oczywiście! W paście z ciecierzycy znajdziemy bardzo duże ilości błonnika pokarmowego, który jak wiadomo, jest niezbędny, aby zrzucić dodatkowe kilogramy. Po spożyciu hummusu długo będziemy czuć się zatem nasyceni. Przy okazji zadbamy o swój metabolizm. W paście znajdziemy bowiem niewielkie włókna, których nasz organizm nie jest w stanie przetrawić. Trafiają zatem one do naszych jelit i działają w nich jak “odkurzacz”. Zabierają bowiem ze sobą wszelkie niestrawione resztki pokarmowe, regulując tym samym procesy wypróżniania. Jeśli zatem ktoś zastanawiał się, czy hummus polecany jest dla osób będących na diecie, to można powiedzieć temu produktowi zdecydowane “tak”.
Hummus – kalorie, których nie należy się bać?
Zainteresował was humus? Właściwości zdrowotne tego produktu zdecydowanie do was przemawiają? W takim razie warto poznać jeszcze jego kaloryczność. Dokładna wartość będzie oczywiście zależała od rodzaju pasty. Średnio można jednak wskazać, że na 100 g hummusu przypada ok. 160-170 kcal. Czy to dużo? I tak, i nie. W jednej porcji, czyli ok. 20 g znajdziemy 30-40 kcal. Taka ilość produktu wystarczy do pokrycia całej kanapki czy przekąski. Patrząc na to w ten sposób, wcale nie musimy obawiać się o swoją wagę, tym bardziej że hummus jest bogaty w błonnik usprawniający metabolizm. Mimo to zachowajmy umiar i nie zjedzmy całej pasty na raz!
Do czego wykorzystać hummus? Najlepsze dania i przekąski
Hummus to produkt, na który większość z nas niestety nie ma pomysłu. Kupując pastę z ciecierzycy, nie mamy pojęcia, do czego możemy ją wykorzystać. Okazuje się jednak, że sposobów na taką przekąskę jest mnóstwo. My przedstawimy najciekawsze propozycje na to, jak wykorzystać hummus. Jak jeść zatem pastę, by smakowała i cieszyła nasze podniebienie?
Hummus na kanapki – klasyka na śniadanie i kolację
Pysznym i zdrowym hummusem możemy oczywiście posmarować kanapki, które zjemy na śniadanie czy kolację. W pewien sposób zastąpi nam on np. pasztet. Wspaniale komponuje się z pieczywem białym, razowym, chrupkim czy nawet i waflami ryżowymi. Jak jednak wiadomo, sama kanapka z hummusem może być dla nas mało atrakcyjna. Warto zatem pod pastę nałożyć masło, a na wierzch dodać ulubione warzywa – pomidory, ogórki, kiełki czy nawet rzodkiewkę. Całość możemy również dodatkowo przyprawić, np. pieprzem cayenne, curry czy kurkumą. Smak takiej kanapki z pewnością podbije serce każdego z nas!
Hummus do kaszy – wspaniały sposób na zdrowe i dietetyczne danie
Pastę z ciecierzycy bardzo często wykorzystuje się również do dań z kaszą w roli głównej. Wystarczy bowiem ugotować dowolny rodzaj kaszy, a po przestudzeniu, wymieszać go z hummusem oraz ulubionymi warzywami pokrojonymi w kostkę. Opcjonalnie możemy dodać również odrobinę czerwonej fasolki. Całość przyprawiamy wedle uznania i gotowe. Taką szybką do przygotowania potrawę możemy zabrać ze sobą niemalże wszędzie – do pracy, szkoły czy nawet i na wycieczkę.
Hummus do kotlecików – idealne podkreślenie walorów smakowych
Hummus to również bardzo ciekawy dodatek do wegetariańskich kotlecików, przygotowanych na bazie ciecierzycy, fasoli czy innych warzyw strączkowych. Już jedna łyżka pasty doda takim daniom ciekawego posmaku oraz dodatkowych walorów smakowych. Hummus możemy oczywiście dorzucić do środka lub też wykorzystać jako dodatek na wierzch. Pasta z ciecierzycy powinna zatem zagościć w każdym domu! W końcu jest to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu.
Hummus jako dip – alternatywa dla niezdrowych sosów
Co ciekawe, hummus można uznać za wspaniały zamiennik niezdrowych i nafaszerowanych chemią dipów. Wystarczy maczać w nim paluszki, krakersy, chipsy lub coś zdecydowanie zdrowszego – pokrojone w słupki marchewki, selery czy kalarepy. Taka przekąska warzywna to idealne rozwiązanie dla osób będących na diecie. To jednak nie wszystko. Hummus z powodzeniem zastąpi nam olejowy sos do sałatki, majonez na kanapce czy stanie się ciekawą bazą do orientalnych sosów. Jeśli zatem chcecie do czegoś dodać dip, jednak zależy wam również na zdrowiu, to hummus jest tutaj wspaniałym wyjściem!
Hummus do ryb – pieczonych, smażonych i nie tylko
Dla wielu z nas dość dużym zaskoczeniem może być fakt, że hummus stanowi wspaniałe uzupełnienie do wszelkich ryb oraz owoców morza. Wystarczy przygotować na jego bazie marynatę, dokładnie natrzeć nią dorsza, łososia czy krewetki i gotowe! W paście z ciecierzycy możemy również maczać paluszki rybne czy popularne za granicą danie Fish & Chips. Sposób obróbki termicznej ryb i owoców morza nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia. Hummus sprawdzi się bowiem zarówno podczas smażenia, pieczenia, jak i nawet gotowania na parze.
Hummus do domowych tortilli – niepowtarzalny smak
Znacie to uczucie, gdy chcecie przygotować pyszną domową tortillę, jednak nie wiecie, czym ją posmarować, by nie była sucha? W tym przypadku po raz kolejny z pomocą może wam przyjść hummus! Wystarczy dokładnie rozsmarować pastę po całym placku, a następnie dodać pozostałe ulubione składniki i całość odpowiednio zawinąć. Smak i wyjątkowy aromat są w tym przypadku gwarantowane!
Na takiej samej zasadzie można przygotować również przekąski w formie rollsów z tortilli. Placek smarujemy hummusem, następnie kładziemy liście sałaty, ser żółty oraz pokrojonego w słupki świeżego ogórka. Całość zawijamy w rulon, owijamy w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na ok. 1 h. Po upływie tego czasu tortillę kroimy w poprzek na 2-3 cm kawałki, wbijamy wykałaczkę, układamy na talerzu i smaczna przekąska gotowa!
A hummus do grilla? Czemu nie!
Grill i hummus to pojęcia, które do siebie nie pasują? Pasują i to lepiej, niż można sobie wyobrazić! Pasta z ciecierzycy może zastąpić nam w tym przypadku keczup, musztardę czy majonez. Dodatkowo może stanowić wspaniałą bazę do marynaty, w której smaku nabierze nasza pyszna karkówka, kurczak czy nawet szaszłyki. Hummus jest zatem ciekawą propozycją dla osób, które chcą, by ich grillowane potrawy nabrały nieco orientalnego smaku!
Hummus – jak podawać tę smaczną pastę?
Wiemy już, z czym jeść hummus. Jak jednak podawać taką pastę, jeśli np. chcemy, by stanowiła ona przekąskę dla gości lub uzupełnienie dania? Tutaj mamy do dyspozycji dwa podstawowe sposoby, które należy dopasować do serwowanej przez nas potrawy. Jakie to metody?
Bezpośrednio na daniu – w przypadku potraw na zimno
Pierwszy ze sposobów podawania hummusu to oczywiście położenie go bezpośrednio na danie czy przekąskę. Ważne jest jednak to, że taka potrawa powinna być zimna. Dlaczego? Jeśli położylibyśmy hummus np. na dopiero wyjęte z piekarnika pieczywo, niestety istnieje duża szansa na to, że pasta zacznie się rozpuszczać. Przez to nie będzie wyglądała zbyt atrakcyjnie i może dodatkowo nieco zmienić swój smak. Hummus lepiej kłaść zatem bezpośrednio tylko na zimne dania.
W osobnym słoiczku – w przypadku potraw na ciepło
Gdy podajemy dania na ciepło i chcemy, by hummus stanowił do nich wspaniały dodatek, najlepiej przełożyć pastę do słoiczka czy salaterki. Tak jak już wspominaliśmy, unikniemy w ten sposób jego roztopienia. Każda osoba spożywająca przygotowany przez nas posiłek, będzie mogła samodzielnie zdecydować, czy dodać do potrawy hummus, a jeśli tak, to w jakiej ilości. Jeśli natomiast hummus ma znajdować się w środku dania, oczywiście sprawa w tym przypadku jest jasna.
Jak zrobić hummus z ciecierzycy? Szybki przepis krok po kroku
Hummus w różnych wersjach i rodzajach kupimy w większości sklepów. Jeśli zależy nam na naturalnym wyrobie, najlepiej oczywiście udać się do miejsca oferującego zdrową i ekologiczną żywność lub pokusić się o przygotowanie pasty z ciecierzycy w zaciszu własnych czterech ścian. Jak zrobić hummus paprykowy w domu? Przepis, który przedstawimy niżej, jest niezwykle prosty i szybki, dlatego każdy powinien podołać takiemu wyzwaniu!
Domowy hummus – składniki, które kupisz wszędzie
Jak zrobić hummus w domu? Oczywiście najpierw musimy przygotować wszelkie niezbędne składniki. Na szczęście nie jest ich zbyt wiele i większość produktów znajdziemy w każdym większym sklepie spożywczym. Jakie to artykuły spożywcze? Oczywiście:
• 400 g ciecierzycy – ugotowanej lub z puszki,
• 1-2 łyżki soku z cytryny lub limonki – najlepiej świeżo wyciskanego,
• 1 ząbek czosnku,
• 3-4 łyżki pasty sezamowej,
• sól,
• pieprz,
• 1 łyżka oliwy z oliwek,
• 1 łyżka papryki mielonej łagodnej lub ostrej (w zależności od preferencji),
• ½ łyżeczki papryki mielonej wędzonej (dla ciekawego posmaku).
Jeśli zdecydujemy się na ciecierzycę gotowaną, należy pamiętać, by zostawić również wodę, w której ją gotowaliśmy (ok. 100 ml).
Przygotowując domowych hummus, możesz dodać do niego wszystko, co uwielbiasz! Na szczególną uwagę zasługują tutaj oczywiście przyprawy – curry, pieprz cayenne itp.
Hummus DIY – przygotowanie prostsze niż myślisz
Składniki przygotowane, a więc możemy zaczynać przygotowanie hummusu. Przepis składa się z trzech niezwykle prostych do wykonania kroków.
Krok 1. Odsączoną ciecierzycę przekładamy do blendera i miksujemy aż do momentu uzyskania gładkiej masy. Następnie dodajemy odrobinę zalewy lub wody, którą zostawiliśmy po ugotowaniu ciecierzycy (ok. 1-2 łyżki). Całość blendujemy.
Krok 2. Dodajemy pozostałe składniki – sok z cytrusów, wyciśnięty ząbek czosnku, pastę sezamową, sól, pieprz, oliwę z oliwek oraz mieloną paprykę. Wszystko dokładnie blendujemy.
Krok 3. Do powstałej pasty dodajemy stopniową zalewę lub wodę, cały czas miksując naszą przekąskę. Nalewanie cieczy kończymy, gdy uzyskamy zadowalającą nas konsystencję. Na koniec sprawdzamy, czy hummus jest odpowiednio przyprawiony i gotowe!
Jak przechowywać domowy hummus?
Przygotowany w domu hummus możemy oczywiście niemalże od razu zjeść lub wykorzystać go do swoich dań. Warto jednak, aby najpierw chwilę poleżakował w lodówce. Godzina z pewnością wystarczy, by pasta lekko się schłodziła oraz nabrała smaku. W czym jednak przechowywać domowy hummus? Możemy przełożyć go do słoiczka lub plastikowego opakowania na żywność. Zawsze jednak pamiętajmy o jego szczelnym zamknięciu. Pasta z ciecierzycy lubi bowiem przyjmować zapachy innych produktów znajdujących się w lodówce. Domowy hummus warto spożyć do 2-3 dni od momentu jego przygotowania.
Zbilansowana i różnorodna dieta jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. To właśnie dzięki niej możemy zachować zdrowie oraz sprawność. Produkty spożywcze dostarczają nam bowiem niezbędnych witamin, minerałów oraz substancji odżywczych. Warto zatem zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie uwzględnić różne artykuły spożywcze. Czy jednak w naszym menu powinien znaleźć się hummus? Czym właściwie jest ten produkt? Skąd pochodzi? Jak wykorzystać hummus? Czy kasza krakowska, ryby lub kotleciki wegetariańskie w połączeniu z hummusem to dobre rozwiązanie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule! Sprawdź!
Co to jest hummus? W kuchni jakiego regionu najczęściej go znajdziemy?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest hummus. Jedzenie to zalicza się przeważnie do kategorii gęstych past. Produkuje się go najczęściej z ciecierzycy, oliwy z oliwek oraz pasty sezamowej. W zależności od rodzaju możemy znaleźć w nim również czosnek, ostre przyprawy czy paprykę. Hummus w daniach często łączony jest ze zdrowymi dodatkami takimi jak: kasza gryczana prażona, pełnoziarnisty makaron penne lub spaghetti czy też kasza jaglana ekspandowana. W sklepach dostępny jest on bowiem w wersji klasycznej oraz wzbogaconej o dodatkowe smaki. A skąd wywodzi się hummus? Oczywiście już sama nazwa może sugerować, że pasta ta pochodzi z kuchni orientalnej i dokładnie tak jest. Jego historia rozpoczęła się bowiem na Bliskim Wschodzie. Jak się można domyśleć, do dziś niezwykle chętnie wykorzystuje się go do dań orientalnych na całym świecie.
Jak smakuje hummus? Oto jest pytanie!
Wszyscy, którzy do tej pory nie mieli okazji zjeść tej pasty, z pewnością zastanawiają się, do czego można porównać hummus. Smak tego produktu jest jednak dość nieoczywisty i bardzo ciężko opisać go słowami. Jedni wyczuwają w nim bowiem posmak fasolowy, inni sezamowy. Część smakoszy uważa również, że pastę można porównać do delikatnego, słabo doprawionego i dokładnie przetartego pasztetu. Aby poznać jej smak, trzeba po prostu skosztować hummusu. Większość zapewne pokocha go od pierwszej łyżeczki, jednak znajdą się również tacy, którym nie za bardzo przypadnie do gustu. Dlatego na początek warto połączyć go z naszymi ulubionymi dodatkami takimi jak: suszona żurawina, marchew, ogórek, pieczywo pumpernikiel czy nawet kasza gryczana niepalona. Tak jak mówiliśmy, hummus jest on dość nieoczywisty w smaku, dlatego też po prostu trzeba przekonać się na własnej skórze, czy taka przekąska jest dla nas.
Hummus – właściwości, które mogą zaskoczyć
Dlaczego warto jeść hummus? Właściwości zdrowotne tego produktu z pewnością powinny odpowiedzieć nam na to pytanie. W paście z ciecierzycy znajdziemy bowiem wiele dobra i zdrowia. Zacznijmy od tego, że w produkcie kuchni bliskowschodniej nie brakuje sporych pokładów witaminy C oraz K. Pierwsza z nich odpowiada za odporność oraz wchłanianie odpowiedniej ilości żelaza z pożywienia. Po hummus powinny zatem sięgać osoby narażone na anemię lub zmagające się z nią. Witamina K wspiera natomiast układ krwionośny i poprawia krzepliwość krwi. Pasta z ciecierzycy może również pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za lepsze przyswajanie wszelkich witamin.
Hummus na diecie odchudzającej – czy to dobry pomysł?
Hummus, dieta, odchudzanie – czy te słowa mają coś ze sobą wspólnego? Ależ oczywiście! W paście z ciecierzycy znajdziemy bardzo duże ilości błonnika pokarmowego, który jak wiadomo, jest niezbędny, aby zrzucić dodatkowe kilogramy. Po spożyciu hummusu długo będziemy czuć się zatem nasyceni. Przy okazji zadbamy o swój metabolizm. W paście znajdziemy bowiem niewielkie włókna, których nasz organizm nie jest w stanie przetrawić. Trafiają zatem one do naszych jelit i działają w nich jak “odkurzacz”. Zabierają bowiem ze sobą wszelkie niestrawione resztki pokarmowe, regulując tym samym procesy wypróżniania. Jeśli zatem ktoś zastanawiał się, czy hummus polecany jest dla osób będących na diecie, to można powiedzieć temu produktowi zdecydowane “tak”.
Hummus – kalorie, których nie należy się bać?
Zainteresował was humus? Właściwości zdrowotne tego produktu zdecydowanie do was przemawiają? W takim razie warto poznać jeszcze jego kaloryczność. Dokładna wartość będzie oczywiście zależała od rodzaju pasty. Średnio można jednak wskazać, że na 100 g hummusu przypada ok. 160-170 kcal. Czy to dużo? I tak, i nie. W jednej porcji, czyli ok. 20 g znajdziemy 30-40 kcal. Taka ilość produktu wystarczy do pokrycia całej kanapki czy przekąski. Patrząc na to w ten sposób, wcale nie musimy obawiać się o swoją wagę, tym bardziej że hummus jest bogaty w błonnik usprawniający metabolizm. Mimo to zachowajmy umiar i nie zjedzmy całej pasty na raz!
Do czego wykorzystać hummus? Najlepsze dania i przekąski
Hummus to produkt, na który większość z nas niestety nie ma pomysłu. Kupując pastę z ciecierzycy, nie mamy pojęcia, do czego możemy ją wykorzystać. Okazuje się jednak, że sposobów na taką przekąskę jest mnóstwo. My przedstawimy najciekawsze propozycje na to, jak wykorzystać hummus. Jak jeść zatem pastę, by smakowała i cieszyła nasze podniebienie?
Hummus na kanapki – klasyka na śniadanie i kolację
Pysznym i zdrowym hummusem możemy oczywiście posmarować kanapki, które zjemy na śniadanie czy kolację. W pewien sposób zastąpi nam on np. pasztet. Wspaniale komponuje się z pieczywem białym, razowym, chrupkim czy nawet i waflami ryżowymi. Jak jednak wiadomo, sama kanapka z hummusem może być dla nas mało atrakcyjna. Warto zatem pod pastę nałożyć masło, a na wierzch dodać ulubione warzywa – pomidory, ogórki, kiełki czy nawet rzodkiewkę. Całość możemy również dodatkowo przyprawić, np. pieprzem cayenne, curry czy kurkumą. Smak takiej kanapki z pewnością podbije serce każdego z nas!
Hummus do kaszy – wspaniały sposób na zdrowe i dietetyczne danie
Pastę z ciecierzycy bardzo często wykorzystuje się również do dań z kaszą w roli głównej. Wystarczy bowiem ugotować dowolny rodzaj kaszy, a po przestudzeniu, wymieszać go z hummusem oraz ulubionymi warzywami pokrojonymi w kostkę. Opcjonalnie możemy dodać również odrobinę czerwonej fasolki. Całość przyprawiamy wedle uznania i gotowe. Taką szybką do przygotowania potrawę możemy zabrać ze sobą niemalże wszędzie – do pracy, szkoły czy nawet i na wycieczkę.
Hummus do kotlecików – idealne podkreślenie walorów smakowych
Hummus to również bardzo ciekawy dodatek do wegetariańskich kotlecików, przygotowanych na bazie ciecierzycy, fasoli czy innych warzyw strączkowych. Już jedna łyżka pasty doda takim daniom ciekawego posmaku oraz dodatkowych walorów smakowych. Hummus możemy oczywiście dorzucić do środka lub też wykorzystać jako dodatek na wierzch. Pasta z ciecierzycy powinna zatem zagościć w każdym domu! W końcu jest to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu.
Hummus jako dip – alternatywa dla niezdrowych sosów
Co ciekawe, hummus można uznać za wspaniały zamiennik niezdrowych i nafaszerowanych chemią dipów. Wystarczy maczać w nim paluszki, krakersy, chipsy lub coś zdecydowanie zdrowszego – pokrojone w słupki marchewki, selery czy kalarepy. Taka przekąska warzywna to idealne rozwiązanie dla osób będących na diecie. To jednak nie wszystko. Hummus z powodzeniem zastąpi nam olejowy sos do sałatki, majonez na kanapce czy stanie się ciekawą bazą do orientalnych sosów. Jeśli zatem chcecie do czegoś dodać dip, jednak zależy wam również na zdrowiu, to hummus jest tutaj wspaniałym wyjściem!
Hummus do ryb – pieczonych, smażonych i nie tylko
Dla wielu z nas dość dużym zaskoczeniem może być fakt, że hummus stanowi wspaniałe uzupełnienie do wszelkich ryb oraz owoców morza. Wystarczy przygotować na jego bazie marynatę, dokładnie natrzeć nią dorsza, łososia czy krewetki i gotowe! W paście z ciecierzycy możemy również maczać paluszki rybne czy popularne za granicą danie Fish & Chips. Sposób obróbki termicznej ryb i owoców morza nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia. Hummus sprawdzi się bowiem zarówno podczas smażenia, pieczenia, jak i nawet gotowania na parze.
Hummus do domowych tortilli – niepowtarzalny smak
Znacie to uczucie, gdy chcecie przygotować pyszną domową tortillę, jednak nie wiecie, czym ją posmarować, by nie była sucha? W tym przypadku po raz kolejny z pomocą może wam przyjść hummus! Wystarczy dokładnie rozsmarować pastę po całym placku, a następnie dodać pozostałe ulubione składniki i całość odpowiednio zawinąć. Smak i wyjątkowy aromat są w tym przypadku gwarantowane!
Na takiej samej zasadzie można przygotować również przekąski w formie rollsów z tortilli. Placek smarujemy hummusem, następnie kładziemy liście sałaty, ser żółty oraz pokrojonego w słupki świeżego ogórka. Całość zawijamy w rulon, owijamy w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na ok. 1 h. Po upływie tego czasu tortillę kroimy w poprzek na 2-3 cm kawałki, wbijamy wykałaczkę, układamy na talerzu i smaczna przekąska gotowa!
A hummus do grilla? Czemu nie!
Grill i hummus to pojęcia, które do siebie nie pasują? Pasują i to lepiej, niż można sobie wyobrazić! Pasta z ciecierzycy może zastąpić nam w tym przypadku keczup, musztardę czy majonez. Dodatkowo może stanowić wspaniałą bazę do marynaty, w której smaku nabierze nasza pyszna karkówka, kurczak czy nawet szaszłyki. Hummus jest zatem ciekawą propozycją dla osób, które chcą, by ich grillowane potrawy nabrały nieco orientalnego smaku!
Hummus – jak podawać tę smaczną pastę?
Wiemy już, z czym jeść hummus. Jak jednak podawać taką pastę, jeśli np. chcemy, by stanowiła ona przekąskę dla gości lub uzupełnienie dania? Tutaj mamy do dyspozycji dwa podstawowe sposoby, które należy dopasować do serwowanej przez nas potrawy. Jakie to metody?
Bezpośrednio na daniu – w przypadku potraw na zimno
Pierwszy ze sposobów podawania hummusu to oczywiście położenie go bezpośrednio na danie czy przekąskę. Ważne jest jednak to, że taka potrawa powinna być zimna. Dlaczego? Jeśli położylibyśmy hummus np. na dopiero wyjęte z piekarnika pieczywo, niestety istnieje duża szansa na to, że pasta zacznie się rozpuszczać. Przez to nie będzie wyglądała zbyt atrakcyjnie i może dodatkowo nieco zmienić swój smak. Hummus lepiej kłaść zatem bezpośrednio tylko na zimne dania.
W osobnym słoiczku – w przypadku potraw na ciepło
Gdy podajemy dania na ciepło i chcemy, by hummus stanowił do nich wspaniały dodatek, najlepiej przełożyć pastę do słoiczka czy salaterki. Tak jak już wspominaliśmy, unikniemy w ten sposób jego roztopienia. Każda osoba spożywająca przygotowany przez nas posiłek, będzie mogła samodzielnie zdecydować, czy dodać do potrawy hummus, a jeśli tak, to w jakiej ilości. Jeśli natomiast hummus ma znajdować się w środku dania, oczywiście sprawa w tym przypadku jest jasna.
Jak zrobić hummus z ciecierzycy? Szybki przepis krok po kroku
Hummus w różnych wersjach i rodzajach kupimy w większości sklepów. Jeśli zależy nam na naturalnym wyrobie, najlepiej oczywiście udać się do miejsca oferującego zdrową i ekologiczną żywność lub pokusić się o przygotowanie pasty z ciecierzycy w zaciszu własnych czterech ścian. Jak zrobić hummus paprykowy w domu? Przepis, który przedstawimy niżej, jest niezwykle prosty i szybki, dlatego każdy powinien podołać takiemu wyzwaniu!
Domowy hummus – składniki, które kupisz wszędzie
Jak zrobić hummus w domu? Oczywiście najpierw musimy przygotować wszelkie niezbędne składniki. Na szczęście nie jest ich zbyt wiele i większość produktów znajdziemy w każdym większym sklepie spożywczym. Jakie to artykuły spożywcze? Oczywiście:
• 400 g ciecierzycy – ugotowanej lub z puszki,
• 1-2 łyżki soku z cytryny lub limonki – najlepiej świeżo wyciskanego,
• 1 ząbek czosnku,
• 3-4 łyżki pasty sezamowej,
• sól,
• pieprz,
• 1 łyżka oliwy z oliwek,
• 1 łyżka papryki mielonej łagodnej lub ostrej (w zależności od preferencji),
• ½ łyżeczki papryki mielonej wędzonej (dla ciekawego posmaku).
Jeśli zdecydujemy się na ciecierzycę gotowaną, należy pamiętać, by zostawić również wodę, w której ją gotowaliśmy (ok. 100 ml).
Przygotowując domowych hummus, możesz dodać do niego wszystko, co uwielbiasz! Na szczególną uwagę zasługują tutaj oczywiście przyprawy – curry, pieprz cayenne itp.
Hummus DIY – przygotowanie prostsze niż myślisz
Składniki przygotowane, a więc możemy zaczynać przygotowanie hummusu. Przepis składa się z trzech niezwykle prostych do wykonania kroków.
Krok 1. Odsączoną ciecierzycę przekładamy do blendera i miksujemy aż do momentu uzyskania gładkiej masy. Następnie dodajemy odrobinę zalewy lub wody, którą zostawiliśmy po ugotowaniu ciecierzycy (ok. 1-2 łyżki). Całość blendujemy.
Krok 2. Dodajemy pozostałe składniki – sok z cytrusów, wyciśnięty ząbek czosnku, pastę sezamową, sól, pieprz, oliwę z oliwek oraz mieloną paprykę. Wszystko dokładnie blendujemy.
Krok 3. Do powstałej pasty dodajemy stopniową zalewę lub wodę, cały czas miksując naszą przekąskę. Nalewanie cieczy kończymy, gdy uzyskamy zadowalającą nas konsystencję. Na koniec sprawdzamy, czy hummus jest odpowiednio przyprawiony i gotowe!
Jak przechowywać domowy hummus?
Przygotowany w domu hummus możemy oczywiście niemalże od razu zjeść lub wykorzystać go do swoich dań. Warto jednak, aby najpierw chwilę poleżakował w lodówce. Godzina z pewnością wystarczy, by pasta lekko się schłodziła oraz nabrała smaku. W czym jednak przechowywać domowy hummus? Możemy przełożyć go do słoiczka lub plastikowego opakowania na żywność. Zawsze jednak pamiętajmy o jego szczelnym zamknięciu. Pasta z ciecierzycy lubi bowiem przyjmować zapachy innych produktów znajdujących się w lodówce. Domowy hummus warto spożyć do 2-3 dni od momentu jego przygotowania.