Eteryczny olejek lawendowy – idealny produkt do rozpoczęcia przygody z aromaterapią i pomagający zadbać o ciało i umysł
Ludzkość od samych swoich początków polegać musiała na leczniczej mocy natury, a doświadczenie i wiedza poprzednich pokoleń, które sporządzały rozmaite specyfiki, są dziś niezwykle cenione. Jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny naturalnej jest aromaterapia, która jednak owiana jest mitami i wiele osób nie rozumie, w jaki sposób ona działa. Tymczasem wystarczy sięgnąć po dowolny niedrogi olejek eteryczny, by wypróbować tę formę terapii, a idealnym produktem na początek przygody z nią jest eteryczny olejek lawendowy.
Jak definiuje się aromaterapię?
Aromaterapia to dla wielu osób dziedzina owiana tajemnicą, gdyż jest ona czymś więcej niż tylko jedną z kolejnych form ziołolecznictwa. Jest ona sztuką pozytywnie wpływającą na organizm człowieka przy pomocy wonnych części roślin i olejków eterycznych, które się z nich pozyskuje. Oryginalnie była to dziedzina wiedzy koncentrująca się głównie na leczeniu duszy i umysłu przy pomocy zapachów.
Aromaterapia przeszła olbrzymią ewolucję od jej początków, które sięgają już najprawdopodobniej neolitu. To z tego okresu pochodzą bowiem najstarsze świadectwa użycia kadzideł, które odnaleziono w Chinach. Chociaż naukowcy sugerują, że w tych najodleglejszych czasach mogły one służyć przede wszystkim odpędzaniu owadów, nie można zaprzeczyć temu, że już najstarsze chińskie źródła wiele miejsca poświęcają zapachom i ich wpływowi na ciało i duszę. O wiele więcej jednak wiadomo o zastosowaniu aromaterapii w starożytnej Mezopotamii i Egipcie, skąd została przejęta też przez Greków i Rzymian, a najwyższy poziom wyrafinowania osiągnęła wtedy, gdy w średniowieczu rozwinęli ją Arabowie, którzy udoskonalili techniki pozyskiwania olejków eterycznych przez destylację.
Sama nazwa “aromaterapia” jest dość młoda, gdyż użył jej po raz pierwszy ojciec nowoczesnej aromaterapii, René-Maurice Gattefossé (1881-1950) – francuski chemik, który przypadkowo odkrył niesamowite działanie właśnie olejku lawendowego. Zastosował go na poważne poparzenie dłoni, zanurzając ją właśnie w olejku lawendowym zamiast w wodzie. Szybko odczuł on ulgę, a rana zagoiła się, nie pozostawiając śladu.
Po tym odkryciu rozpoczął on pierwsze prawdziwie naukowe badania olejków eterycznych, dokonując ich analizy i przeprowadzając z nimi rozmaite doświadczenia medyczne, po przekonaniu do nich wielu biologów, lekarzy i innych naukowców. Olejki eteryczne intensywnie badane są do dziś, a nauka co jakiś czas odkrywa ich kolejne niesamowite właściwości, które publikowane są w prestiżowych czasopismach medycznych i podręcznikach farmakologii. Olejki stały się cennym surowcem, który wykorzystywany jest w wielu preparatach, a planuje się na ich bazie stworzyć prawdziwe leki, które zastąpić by mogły wiele substancji syntetycznych używanych w medycynie.
Czym są olejki eteryczne?
Chociaż aromaterapia wykorzystuje nie tylko olejki eteryczne, to właśnie one są z nią najpowszechniej kojarzone. W czasach starożytnych, gdy nie opracowano jeszcze technologii destylacji, używano po prostu kadzideł i wonnych części roślin, z których sporządzało się rozmaite mazie, roztwory i perfumy. W tym początkowym okresie zapachy posiadały przede wszystkim znaczenie religijne i magiczne, służąc łączeniu się z określonymi mocami i odpędzaniu duchów. Pomagały też osiągać rozmaite mistyczne stany świadomości, towarzysząc np. medytacji.
Z czasem zaczęto postrzegać też ich właściwości oddziaływania na ciało i pozytywnego wpływu na rozmaite dolegliwości. W starożytnej Grecji i Rzymie używano wonnych części roślin, bogatych w olejki eteryczne, do leczenia rozmaitych chorób, a także wykorzystywano je podczas zabiegów chirurgicznych i po nich. Wiele uwagi tym zagadnieniom poświęcili Hipokrates, Dioskorides i Galen.
Dziś w aromaterapii wykorzystuje się przede wszystkim olejki eteryczne, które są złożonymi substancjami powstającymi w wydzielniczych częściach roślin. Ich skład chemiczny jest często niezwykle złożony, a często składają się one nawet z kilkuset substancji, jednak zazwyczaj jedna lub kilka z nich zdecydowanie przeważa. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny dla danej rośliny zapach. Czasami do pozyskania jednej kropli olejku potrzebnych jest wiele kilogramów surowca, dlatego też zapach olejków jest o wiele bardziej intensywny i skoncentrowany, jednak zazwyczaj bardzo przypomina on oryginalną roślinę.
Warto przy tym odróżnić olejki eteryczne od tzw. olejków zapachowych. Te drugie to najczęściej czysto syntetyczne substancje, które również pięknie pachną, jednak nie posiadają one właściwości terapeutycznych, będąc często wysoce szkodliwymi dla zdrowia z powodu posiadania w składzie rakotwórczych substancji.
Jak działają naturalne olejki eteryczne i czy są one bezpieczne?
Olejki eteryczne stosowane są przede wszystkim zewnętrznie, gdyż takie ich stosowanie jest najbezpieczniejsze. Trzeba bowiem pamiętać, że jedna kropla posiada moc kilogramów surowca, a więc działanie olejków jest bardzo silne. Chociaż można przyjmować je doustnie, nie wolno tego robić bez konsultacji z lekarzem lub naturoterapeutą, gdyż przedawkowanie niektórych z nich może doprowadzić do zatrucia i trwałego uszkodzenia wątroby. Część z nich jest łagodniejsza, a wśród nich między innymi właśnie olejek lawendowy, jednak stosowanie doustne zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Wykorzystuje się je także zewnętrznie – nałożone w stanie rozcieńczonym na skórę przenikają przez nią, gdyż zawierają one zazwyczaj dużo terpenów, które zmieniają chwilowo jej strukturę. Dlatego też olejki wykorzystywane są w niektórych kosmetykach, których zadaniem jest penetracja skóry do jej głębszych warstw. Kiedy dostaną się w ten sposób bezpośrednio do krwiobiegu za pośrednictwem cieniutkich naczyń włosowatych znajdujących się w głębokich warstwach skóry, nie przechodzą one przez układ pokarmowy, nadal wykazując działanie ogólne, co jest bezpieczną formą ich użycia.
Aromaterapia przez większość osób stosowana jest jednak przede wszystkim w problemach dotyczących psychiki, gdyż mogą być one skuteczne u osób cierpiących na nerwicę, depresję, bezsenność, stany lękowe, przewlekły stres i natłok myśli. Bywają stosowane podczas różnego rodzaju praktyk medytacyjnych, umożliwiając koncentrację. Stymulują one też procesy mentalne, wspomagając naukę i zapamiętywanie.
Powyższe działania opierają się na ich wpływie na tzw. układ limbiczny, który jest zespołem struktur w korze mózgowej, a który jest stymulowany przede wszystkim przez zapachy. Nauka udowodniła, że każdy naturalny zapach, zwłaszcza ten pochodzący z wonnych części roślin, ma konkretne, takie samo działanie u każdego człowieka. Niektóre olejki pobudzają, inne uspokajają. Jedne powodują silniejsze pobudzenie i rześkość, inne usypiają. Są też takie, które wywołują silne podniecenie seksualne. To właśnie na tych reakcjach bazuje aromaterapia, a dla osiągnięcia zamierzonego efektu często używa się mieszanki wielu olejków o podobnych właściwościach, by nastąpił efekt synergii, czyli współdziałania.
Olejek lawendowy – jeden z najsilniej działających na emocje olejków, który pozytywnie wpływa też ciało
Olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych, a do tego jest łatwo dostępny i niedrogi. Kupić można go prawie w każdej aptece, a dzięki posiadaniu wielu właściwości, będąc jednocześnie bezpiecznym i mało drażniącym, jest on idealnym wyborem na początek przygody z aromaterapią, gdyż może on dać jasne pojęcie o tym, na czym opiera się ta sztuka.
Olejek lawendowy bardzo często używany jest jako pierwsza pomoc w przypadku poparzeń, skaleczeń i obtarć. Jako jeden z niewielu olejków eterycznych może być nakładany w stanie nierozcieńczonym na skórę, gdyż jest łagodny i nie posiada właściwości parzących, podczas gdy wiele innych olejków potrafi poważnie ją uszkodzić, jeżeli nie zastosuje się ich w rozcieńczeniu.
Olejek lawendowy może bardzo skutecznie uśmierzać ból, jednocześnie przyspieszając gojenie się rany, oraz wykazywać między innymi działanie silnie antyseptyczne i antybakteryjne. Może działać też przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, dlatego często stosuje się go na rozmaite schorzenia skóry. Doskonale sprawdza się też dodany do kremów i innych kosmetyków, czyniąc skórę aksamitną, poprawiając jej wygląd i pomagając pozbyć się kłopotliwych zmian, takich jak rozszerzone pory i zaskórniki.
Najczęściej jest on jednak używany jako naturalny środek na depresję, nerwicę i bezsenność, gdyż posiada bardzo silnie odprężające właściwości, umożliwiając też zasypianie, jednak nie wywołuje on otumanienia. Osoby zmagające się z wymienionymi problemami powinny na stałe uczynić z niego element domowej apteczki.
Jak używać olejku lawendowego?
Najpowszechniej używa się olejku lawendowego zewnętrznie i wdycha się go, czemu służy wiele rozmaitych sposobów.
Chcąc rozpocząć przygodę z aromaterapią, warto kupić niezwykle proste i tanie akcesorium, jakim jest kominek aromaterapeutyczny, który często można nabyć za kilka złotych. Składa się on z pojemniczka na wodę, pod którym umieszcza się świeczkę typu tealight. Do pojemniczka, po nalaniu wody, wkrapla się kilka lub kilkanaście kropli olejku, zapalając świeczkę. Po chwili temperatura wody podnosi się, a olejek zaczyna parować, wypełniając całe pomieszczenie intensywnym zapachem, który bardzo intensywnie oddziałuje na umysł i emocje.
W przypadku braku posiadania kominka można po prostu dodać kilka kropli olejku do szklanki gorącej wody, a nawet skropić nim poduszkę. Olejki eteryczne bowiem nie są tłuste i nie pozostawiają tłustych plam.
W ten sposób rozpoznaje się dobrej jakości olejek, nie mając dostępu do urządzeń laboratoryjnych. Wystarczy upuścić jego kroplę na kartkę papieru, a jeżeli po jego wyschnięciu nie ma na niej tłustej plamy, oznacza to, że olejek jest wysokiej jakości. Wielu producentów jednak stosuje nieuczciwe praktyki, dodając do olejków eterycznych rozpuszczalniki i rozcieńczając je, więc takich produktów powinno się unikać, zwłaszcza wtedy, gdy chce się je zażywać doustnie, gdyż w takim przypadku potencjalna toksyczność olejku jest większa niż jego działanie terapeutyczne.
Takie rozcieńczone olejki mogą być jednak nadal stosowane z powodzeniem w kominkach aromaterapeutycznych, jednak mogą nie być aż tak skuteczne, jak te czyste. Dlatego też warto kupować dobre marki olejków, kierując się ich renomą, a także tym, co mówią o nich specjaliści, którzy często na własną rękę przeprowadzają badania produktów różnych firm, dzieląc się wynikami analiz na swoich stronach internetowych i forach o tematyce ziołolecznictwa i aromaterapii. Wiele osób samodzielnie bada olejki, gdyż nie trzeba sprzętu bardzo zaawansowanego do ich analizy i jeżeli tylko chce się przyswoić minimum chemicznej wiedzy, inwestując w podstawowy sprzęt laboratoryjny, można samemu odkrywać, które olejki są warte ponownego zakupu, a których powinno się unikać.
Chcąc zgłębiać dalej aromaterapię, warto zainwestować w dyfuzor, czyli bardziej zaawansowane urządzenie, które służy do rozpylania olejku w pomieszczeniu. Wiele osób podchodzi do aromaterapii bardzo kreatywnie, tworząc świece, mydła, mazidła, maści i balsamy zawierające dany olejek, dzięki czemu jednocześnie dba się i o umysł, i o skórę.
Olejek lawendowy to bardzo popularny składnik wielu perfum, kosmetyków, płukanek, roztworów do smarowania i innych wyrobów kosmetycznych i farmaceutycznych. Jego wspaniały zapach, który uwielbia zdecydowana większość osób, budzi niezwykle miłe skojarzenia. Warto więc być kreatywnym, łącząc go z używanymi na co dzień kosmetykami, dodając go do kremów, szamponów, balsamów do ciała, a nawet do płynów do płukania jamy ustnej, gdyż może wtedy zwalczyć stany zapalne dziąseł, odświeżając przy tym oddech.
Do aromaterapii również świetnie sprawdzi się popularny w ostatnim czasie olejek CBD. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać właściwości olejku konopnego.
https://oleje-zimnotloczone.pl/olejek-konopny-jaki-ma-wplyw-na-nasz-organizm/
Ludzkość od samych swoich początków polegać musiała na leczniczej mocy natury, a doświadczenie i wiedza poprzednich pokoleń, które sporządzały rozmaite specyfiki, są dziś niezwykle cenione. Jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny naturalnej jest aromaterapia, która jednak owiana jest mitami i wiele osób nie rozumie, w jaki sposób ona działa. Tymczasem wystarczy sięgnąć po dowolny niedrogi olejek eteryczny, by wypróbować tę formę terapii, a idealnym produktem na początek przygody z nią jest eteryczny olejek lawendowy.
Jak definiuje się aromaterapię?
Aromaterapia to dla wielu osób dziedzina owiana tajemnicą, gdyż jest ona czymś więcej niż tylko jedną z kolejnych form ziołolecznictwa. Jest ona sztuką pozytywnie wpływającą na organizm człowieka przy pomocy wonnych części roślin i olejków eterycznych, które się z nich pozyskuje. Oryginalnie była to dziedzina wiedzy koncentrująca się głównie na leczeniu duszy i umysłu przy pomocy zapachów.
Aromaterapia przeszła olbrzymią ewolucję od jej początków, które sięgają już najprawdopodobniej neolitu. To z tego okresu pochodzą bowiem najstarsze świadectwa użycia kadzideł, które odnaleziono w Chinach. Chociaż naukowcy sugerują, że w tych najodleglejszych czasach mogły one służyć przede wszystkim odpędzaniu owadów, nie można zaprzeczyć temu, że już najstarsze chińskie źródła wiele miejsca poświęcają zapachom i ich wpływowi na ciało i duszę. O wiele więcej jednak wiadomo o zastosowaniu aromaterapii w starożytnej Mezopotamii i Egipcie, skąd została przejęta też przez Greków i Rzymian, a najwyższy poziom wyrafinowania osiągnęła wtedy, gdy w średniowieczu rozwinęli ją Arabowie, którzy udoskonalili techniki pozyskiwania olejków eterycznych przez destylację.
Sama nazwa “aromaterapia” jest dość młoda, gdyż użył jej po raz pierwszy ojciec nowoczesnej aromaterapii, René-Maurice Gattefossé (1881-1950) – francuski chemik, który przypadkowo odkrył niesamowite działanie właśnie olejku lawendowego. Zastosował go na poważne poparzenie dłoni, zanurzając ją właśnie w olejku lawendowym zamiast w wodzie. Szybko odczuł on ulgę, a rana zagoiła się, nie pozostawiając śladu.
Po tym odkryciu rozpoczął on pierwsze prawdziwie naukowe badania olejków eterycznych, dokonując ich analizy i przeprowadzając z nimi rozmaite doświadczenia medyczne, po przekonaniu do nich wielu biologów, lekarzy i innych naukowców. Olejki eteryczne intensywnie badane są do dziś, a nauka co jakiś czas odkrywa ich kolejne niesamowite właściwości, które publikowane są w prestiżowych czasopismach medycznych i podręcznikach farmakologii. Olejki stały się cennym surowcem, który wykorzystywany jest w wielu preparatach, a planuje się na ich bazie stworzyć prawdziwe leki, które zastąpić by mogły wiele substancji syntetycznych używanych w medycynie.
Czym są olejki eteryczne?
Chociaż aromaterapia wykorzystuje nie tylko olejki eteryczne, to właśnie one są z nią najpowszechniej kojarzone. W czasach starożytnych, gdy nie opracowano jeszcze technologii destylacji, używano po prostu kadzideł i wonnych części roślin, z których sporządzało się rozmaite mazie, roztwory i perfumy. W tym początkowym okresie zapachy posiadały przede wszystkim znaczenie religijne i magiczne, służąc łączeniu się z określonymi mocami i odpędzaniu duchów. Pomagały też osiągać rozmaite mistyczne stany świadomości, towarzysząc np. medytacji.
Z czasem zaczęto postrzegać też ich właściwości oddziaływania na ciało i pozytywnego wpływu na rozmaite dolegliwości. W starożytnej Grecji i Rzymie używano wonnych części roślin, bogatych w olejki eteryczne, do leczenia rozmaitych chorób, a także wykorzystywano je podczas zabiegów chirurgicznych i po nich. Wiele uwagi tym zagadnieniom poświęcili Hipokrates, Dioskorides i Galen.
Dziś w aromaterapii wykorzystuje się przede wszystkim olejki eteryczne, które są złożonymi substancjami powstającymi w wydzielniczych częściach roślin. Ich skład chemiczny jest często niezwykle złożony, a często składają się one nawet z kilkuset substancji, jednak zazwyczaj jedna lub kilka z nich zdecydowanie przeważa. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny dla danej rośliny zapach. Czasami do pozyskania jednej kropli olejku potrzebnych jest wiele kilogramów surowca, dlatego też zapach olejków jest o wiele bardziej intensywny i skoncentrowany, jednak zazwyczaj bardzo przypomina on oryginalną roślinę.
Warto przy tym odróżnić olejki eteryczne od tzw. olejków zapachowych. Te drugie to najczęściej czysto syntetyczne substancje, które również pięknie pachną, jednak nie posiadają one właściwości terapeutycznych, będąc często wysoce szkodliwymi dla zdrowia z powodu posiadania w składzie rakotwórczych substancji.
Jak działają naturalne olejki eteryczne i czy są one bezpieczne?
Olejki eteryczne stosowane są przede wszystkim zewnętrznie, gdyż takie ich stosowanie jest najbezpieczniejsze. Trzeba bowiem pamiętać, że jedna kropla posiada moc kilogramów surowca, a więc działanie olejków jest bardzo silne. Chociaż można przyjmować je doustnie, nie wolno tego robić bez konsultacji z lekarzem lub naturoterapeutą, gdyż przedawkowanie niektórych z nich może doprowadzić do zatrucia i trwałego uszkodzenia wątroby. Część z nich jest łagodniejsza, a wśród nich między innymi właśnie olejek lawendowy, jednak stosowanie doustne zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Wykorzystuje się je także zewnętrznie – nałożone w stanie rozcieńczonym na skórę przenikają przez nią, gdyż zawierają one zazwyczaj dużo terpenów, które zmieniają chwilowo jej strukturę. Dlatego też olejki wykorzystywane są w niektórych kosmetykach, których zadaniem jest penetracja skóry do jej głębszych warstw. Kiedy dostaną się w ten sposób bezpośrednio do krwiobiegu za pośrednictwem cieniutkich naczyń włosowatych znajdujących się w głębokich warstwach skóry, nie przechodzą one przez układ pokarmowy, nadal wykazując działanie ogólne, co jest bezpieczną formą ich użycia.
Aromaterapia przez większość osób stosowana jest jednak przede wszystkim w problemach dotyczących psychiki, gdyż mogą być one skuteczne u osób cierpiących na nerwicę, depresję, bezsenność, stany lękowe, przewlekły stres i natłok myśli. Bywają stosowane podczas różnego rodzaju praktyk medytacyjnych, umożliwiając koncentrację. Stymulują one też procesy mentalne, wspomagając naukę i zapamiętywanie.
Powyższe działania opierają się na ich wpływie na tzw. układ limbiczny, który jest zespołem struktur w korze mózgowej, a który jest stymulowany przede wszystkim przez zapachy. Nauka udowodniła, że każdy naturalny zapach, zwłaszcza ten pochodzący z wonnych części roślin, ma konkretne, takie samo działanie u każdego człowieka. Niektóre olejki pobudzają, inne uspokajają. Jedne powodują silniejsze pobudzenie i rześkość, inne usypiają. Są też takie, które wywołują silne podniecenie seksualne. To właśnie na tych reakcjach bazuje aromaterapia, a dla osiągnięcia zamierzonego efektu często używa się mieszanki wielu olejków o podobnych właściwościach, by nastąpił efekt synergii, czyli współdziałania.
Olejek lawendowy – jeden z najsilniej działających na emocje olejków, który pozytywnie wpływa też ciało
Olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych, a do tego jest łatwo dostępny i niedrogi. Kupić można go prawie w każdej aptece, a dzięki posiadaniu wielu właściwości, będąc jednocześnie bezpiecznym i mało drażniącym, jest on idealnym wyborem na początek przygody z aromaterapią, gdyż może on dać jasne pojęcie o tym, na czym opiera się ta sztuka.
Olejek lawendowy bardzo często używany jest jako pierwsza pomoc w przypadku poparzeń, skaleczeń i obtarć. Jako jeden z niewielu olejków eterycznych może być nakładany w stanie nierozcieńczonym na skórę, gdyż jest łagodny i nie posiada właściwości parzących, podczas gdy wiele innych olejków potrafi poważnie ją uszkodzić, jeżeli nie zastosuje się ich w rozcieńczeniu.
Olejek lawendowy może bardzo skutecznie uśmierzać ból, jednocześnie przyspieszając gojenie się rany, oraz wykazywać między innymi działanie silnie antyseptyczne i antybakteryjne. Może działać też przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, dlatego często stosuje się go na rozmaite schorzenia skóry. Doskonale sprawdza się też dodany do kremów i innych kosmetyków, czyniąc skórę aksamitną, poprawiając jej wygląd i pomagając pozbyć się kłopotliwych zmian, takich jak rozszerzone pory i zaskórniki.
Najczęściej jest on jednak używany jako naturalny środek na depresję, nerwicę i bezsenność, gdyż posiada bardzo silnie odprężające właściwości, umożliwiając też zasypianie, jednak nie wywołuje on otumanienia. Osoby zmagające się z wymienionymi problemami powinny na stałe uczynić z niego element domowej apteczki.
Jak używać olejku lawendowego?
Najpowszechniej używa się olejku lawendowego zewnętrznie i wdycha się go, czemu służy wiele rozmaitych sposobów.
Chcąc rozpocząć przygodę z aromaterapią, warto kupić niezwykle proste i tanie akcesorium, jakim jest kominek aromaterapeutyczny, który często można nabyć za kilka złotych. Składa się on z pojemniczka na wodę, pod którym umieszcza się świeczkę typu tealight. Do pojemniczka, po nalaniu wody, wkrapla się kilka lub kilkanaście kropli olejku, zapalając świeczkę. Po chwili temperatura wody podnosi się, a olejek zaczyna parować, wypełniając całe pomieszczenie intensywnym zapachem, który bardzo intensywnie oddziałuje na umysł i emocje.
W przypadku braku posiadania kominka można po prostu dodać kilka kropli olejku do szklanki gorącej wody, a nawet skropić nim poduszkę. Olejki eteryczne bowiem nie są tłuste i nie pozostawiają tłustych plam.
W ten sposób rozpoznaje się dobrej jakości olejek, nie mając dostępu do urządzeń laboratoryjnych. Wystarczy upuścić jego kroplę na kartkę papieru, a jeżeli po jego wyschnięciu nie ma na niej tłustej plamy, oznacza to, że olejek jest wysokiej jakości. Wielu producentów jednak stosuje nieuczciwe praktyki, dodając do olejków eterycznych rozpuszczalniki i rozcieńczając je, więc takich produktów powinno się unikać, zwłaszcza wtedy, gdy chce się je zażywać doustnie, gdyż w takim przypadku potencjalna toksyczność olejku jest większa niż jego działanie terapeutyczne.
Takie rozcieńczone olejki mogą być jednak nadal stosowane z powodzeniem w kominkach aromaterapeutycznych, jednak mogą nie być aż tak skuteczne, jak te czyste. Dlatego też warto kupować dobre marki olejków, kierując się ich renomą, a także tym, co mówią o nich specjaliści, którzy często na własną rękę przeprowadzają badania produktów różnych firm, dzieląc się wynikami analiz na swoich stronach internetowych i forach o tematyce ziołolecznictwa i aromaterapii. Wiele osób samodzielnie bada olejki, gdyż nie trzeba sprzętu bardzo zaawansowanego do ich analizy i jeżeli tylko chce się przyswoić minimum chemicznej wiedzy, inwestując w podstawowy sprzęt laboratoryjny, można samemu odkrywać, które olejki są warte ponownego zakupu, a których powinno się unikać.
Chcąc zgłębiać dalej aromaterapię, warto zainwestować w dyfuzor, czyli bardziej zaawansowane urządzenie, które służy do rozpylania olejku w pomieszczeniu. Wiele osób podchodzi do aromaterapii bardzo kreatywnie, tworząc świece, mydła, mazidła, maści i balsamy zawierające dany olejek, dzięki czemu jednocześnie dba się i o umysł, i o skórę.
Olejek lawendowy to bardzo popularny składnik wielu perfum, kosmetyków, płukanek, roztworów do smarowania i innych wyrobów kosmetycznych i farmaceutycznych. Jego wspaniały zapach, który uwielbia zdecydowana większość osób, budzi niezwykle miłe skojarzenia. Warto więc być kreatywnym, łącząc go z używanymi na co dzień kosmetykami, dodając go do kremów, szamponów, balsamów do ciała, a nawet do płynów do płukania jamy ustnej, gdyż może wtedy zwalczyć stany zapalne dziąseł, odświeżając przy tym oddech.
Do aromaterapii również świetnie sprawdzi się popularny w ostatnim czasie olejek CBD. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać właściwości olejku konopnego.
https://oleje-zimnotloczone.pl/olejek-konopny-jaki-ma-wplyw-na-nasz-organizm/